България взе гейм на Русия на "Хуберт Вагнер"

Националният волейболен отбор на България загуби втория си мач на силния приятелски турнир "Хуберт Вагнер" в полския град Краков. Момчетата на селекционера Пламен Константинов отстъпиха на олимпийския шампион Русия с 1:3 (23:25, 25:22, 20:25, 19:25) пред около 6000 зрители в "Краков Арена". Утре (18 август) в последната си среща на турнира българите излизат срещу Китай от 18,30 часа българско време.

Двамата наставници Пламен Константинов и Андрей Воронков заложиха на коренно различни стартови състави в сравнение с вчерашните си мачове на турнира. Първият гейм на срещата започна малко по-добре за българите, които поведоха с 3:1 след грешка от сервис на Артьом Смоляр и контра на Валентин Братоев. Последва равенство при 4:4 след сервис в аут на Вальо Братоев и контра на Денис Земчьонок. Равенството се запази до 6:6, след което последва блокада на Виктор Йосифов и ас тип "чекмедже" на Данаил Милушев и 8:6 за България. Последваха нови две директни точки на Дани Милушев - 10:6 и тайм-аут за наставника на "Сборная" Андрей Воронков. Двата тима продължиха равностойно до 12:8, след което последваха грешка в атака на Денис Бирюков и блок на Вальо Братоев и 14:8 за българските "лъвове". Руснаците леко намалиха до 15:11 след атаки на Дмитрий Илиних и Бирюков. Въпреки прекъсването за Пламен Константинов, последваха два силни аса и контра от втора линия на Земчьонок и 15:14. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 след грешка от сервис на Земчьонок. Русия моментално израви при 16:16 след атака през центъра на Артьом Волвич и ас на влезлия като резерва Павел Мороз и дори поведе с 19:17 след две успешни контри на Илиних. Разликата нарасна до 21:18 след нова контра блок-аут на Илиних. Независимо от усилията на българите, Русия взе гейма с 25:23 след нова атака на Бирюков.

И втората част тръгна добре за България, която дръпна с 3:1 след грешка на руснаците и контра на Вальо Братоев. Последва равенство при 4:4 след атака на Денис Земчьонок и контра на Артьом Волвич. Играта продължи равностойно до първата техническа пауза, която дойде при минимална преднина за "Сборная" - 8:7 след поредна успешна атака на Земчьонок. Постепенно българските момчета обърнаха до 11:9 в своя полза след контри на Валцо Братоев и Дани Милушев и аут на Дмитрий Илиних. Постепенно руснаците изравниха при 14:14 след атака на Илиних и технично отиграване на разпределителя Сергей Макаров. Техническото прекъсване пък дойде при 16:15 за България след блок-аут на Дани Милушев. Играта продължи точка за точка до 17:17, след което "Сборная" поведе с 19:17 след контра на Денис Бирюков и блокада на Земчьонок. България успя да изравни при 21:21 след атака през центъра на Светослав Гоцев и контра на Дани Милушев. В крайна сметка момчетата на Пламен Константинов успяха да измъкнат гейма с 25:22 след атака на влезлия като резерва Николай Пенчев, контра на Вальо Братоев и ас на Слави Гоцев.

Третият гейм стартира напълно равностойно до 5:5, след което България поведе с 8:5 след блок-аут на Тодор Скримов, контра на Дани Милушев и блокада на Виктор Йосифов. Междрувременно в игра за Русия влезе Алексей Спиридонов на мястото на Дмитрий Илиних, който се контузи. Последваха две грешки на българите и 8:7. "Сборная" даже стигна до равенство при 9:9 след технично пускане на Денис Бирюков. Равенството се запази до 11:11, след което последваха две успешни контри на Денис Земчьонок - 13:11 за Русия и тайм-аут за Пламен Константинов. Въпреки това, втората техническа пауза дойде при 16:13 за руснаците след нова атака на Земчьонок. Двата тима продължиха равностойно до 20:17, след което воденият от Андрей Воронков тим без проблеми спечели гейма с 25:20 и поведе с 2:1.

Четвъртата част стартира отлично за руснаците, които бързо поведоха с 3:0 след силни изяви на Алексей Спиридонов и Артьом Волвич. "Сборная" запази преднината си до 8:5 след грешка в атака на Слави Гоцев. Разликата леко нарасна при 13:9 след контра блок-аут на Денис Земчьонок, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. Това даде ефект и България намали до 13:11 след две успешни атаки на Дани Милушев. Втората техническа пауза пък дойде при 16:13 за Русия след атака през центъра на Артьом Смоляр. Преднината на "Сборная" постепенно нарасна до 19:14 след грешка на Милушев от сервис и блокада на Смоляр. Независимо от усилията на българите да стопят изоставането си и да изравнят, Русия спечели гейма с убедителното 25:19 след блокада на Спиридонов, а с това и мача с 3:1.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 1:3 (23:25, 25:22, 20:25, 19:25)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Светослав Гоцев, Данаил Милушев, Тодор Скримов, Валентин Братоев, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Добромир Димитров, Мирослав Градинаров)
Старши-треньор: Пламен Константинов
РУСИЯ: Сергей Макаров, Денис Бирюков, Артьом Смоляр, Артьом Волвич, Дмитрий Илиних, Денис Земчьонок - Валентин Голубьов-либеро (Павел Мороз, Алексей Спиридонов, Николай Павлов)
Старши-треньор: Андрей Воронков.