Пламен Константинов дебютира с победа над Белгия с 3:1 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Пламен Константинов дебютира с победа като селекционер на националния волейболен отбор на България. Възпитаниците на Константинов обърнаха и надиграха Белгия с 3:1 (20:25, 25:22, 25:21, 28:26) в първата от двете контроли между двата тима, играна тази вечер пред над 2000 зрители в зала "Арена Ботевград".
Пламен Константинов дебютира с победа над Белгия с 3:1
Втората приятелска среща между българските волейболисти и белгийците ще бъде утре (10 август) от 18,00 часа отново в Ботевград, но ще бъде закрита за фенове и медии.
България - Белгия 3:1
Наставникът Пламен Константинов започна с завърналия се в отбора опитен разпределител Андрей Жеков, Цветан Соколов като диагонал, капитанът Тодор Алексиев и Николай Пенчев - посрещачи, Виктор Йосифов и Теодор Тодоров - центрове и Теодор Салпаров като либеро. До края на мача Пламен Константинов не направи много смени, като пусна в игра още Тодор Скримов и Светослав Гоцев.
Първият гейм на срещата започна много лошо за българите, които допуснаха много грешки в посрещане и атака най-вече заради видима липса на сработка, което пък позволи на Белгия а поведе с убедителното 18:9 и 21:14. В този момент Константинов пусна за изпълнение на сервис Тодор Скримов. Благодарение на неговите силни начални удари България стопи изоставането си до 19:22, но за повече нямаше сили. Белгийците без проблеми взеха гейма с 25:20. Въпреки загубения гейм, българските волейболисти тръгнаха добре във втората част. "Трикольорите" видимо показаха по-стабилна игра и започнаха да диктуват темпото на игра. Българските момчета спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:22 и изравниха на 1:1.
Третата част стартира напълно равностойно до 7:7, когато на сервиса застана Николай Пенчев. Благодарение на него, включително и два аса, България дръпна с 12:7. Това се оказа ключовия момент в гейма, след който българските "лъвове" запазиха преднината си до края и го спечелиха с 25:21. Четвъртият гейм също се движише почти до края под контрола на българските национали, които стигнаха до мачбол при 24:21. Последва леко отпускане, което позволи на Белгия да изравни при 24:24. Все пак българските волейболисти успяха да се измъкнат от трудната ситуация, като спечелиха много трудно и драматично гейма с 28:26, а с това и мача с 3:1.
Над всички за българския тим бе Цецо Соколов със страхотните 26 точки (4 блока, 1 ас и 58% ефективност в атака), а капитанът Тодор Алексиев, който игра до третия гейм, добави 16 точки (3 блока, 50% ефективност в атака, 37% позитивно и 5% перфектно посрещане) за победата. За белгийците Сам Деруу (3 блока, 2 аса, 44% ефективност в атака, 40% позитивно и 13% перфектно посрещане) и Пиетер Верхеес (2 блока и 83% ефективност в атака) завършиха съответно с 13 и 12 точки.
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 1, Цветан Соколов 26, Тодор Алексиев 16, Николай Пенчев 8, Теодор Тодоров 5, Виктор Йосифов 5 - Теодор Салпаров-либеро (Тодор Скримов 3, Светослав Гоцев 3)
Старши-треньор: Пламен Константинов
БЕЛГИЯ: Брам Ван Ден Дриес 3, Сам Деруу 13, Франк Депестел 1, Кевин Клинкенберг 3, Пиетер Верхеес 12, Симон Ван Де Вуурде 7 - Щийн Дейонкхеер-либеро (Гертжан Клаес, Матийс Верханеман 11, Герт Ван Вале 2, Хендрик Тюрлинкс 8, Матиас Валкиерс 1, Берт Дерконинген-либеро)
Старши-треньор: Доминик Бейенс.

Статистика: Мауро Пулео (скаутмен на България)

Снимки: ЕМОНА ЦОНЧЕВА, SPORTAL.BG