Исторически успех за българското ръгби

Исторически успех постигна женският отбор по ръгби на НСА „Васил Левски“. Момичетата от Спортната академия спечелиха сребърни медали на Вторите европейски студенстки игри, които се провеждат в Ротердам, Холандия. Българките загубиха финалната битка в състезанието по Ръгби 7 от представителките на Тулуза (Франция), след като по-рано в надпреварата победиха отборите на Порто (Португалия), Руан (Франция), Грьонинген (Холандия) и НАС (Латвия).

Това е пореден успех през годината за ръгби клуба при НСА. И мъжките, и женските състави спечелиха две шампионски титли през 2014-а, два турнира, Ball Cup на Европейското първенство за жени, балкански вицешампион при жените и мъжете и пет втори места в различните състезания по Ръгби 7.

"Развиваме се в правилна посока и резултатите го доказват. През 2008-а година заехме 5-то място на Световния университетски шампионат, през 2013-а взехме бронзовите отличия на Европейското университетско първенство, което се проведе в София, а през тази година се приближихме само на стъпка от върха. Тези медали доказват, че целият екип работи правилно и имаме отлична и ясна стратегия за бъдещето на ръгбито в България. Благодаря на момичетата за тяхната всеотдайност, концентрация и усилен труд, които положиха през цялата година“, сподели ас.Павел Велков, доктор – технически Директор на БФ Ръгби, мениджър на националните отбори на България (мъже и жени) по Ръгби 7 и технически делегат на състезанието.

Момичетата от НСА бяха единствените български участници във Вторите европейските студентски игри. Над 2800 атлети от 160 университета се включиха в битката за златните отличия в 10 вида спорт: баскетбол, футбол, футзал, хандбал, гребане,ръгби 7, тенис на маса, тенис и волейбол.
Освен със сребърните отличия на женския отбор по ръгби, България може да се гордее и с активната дейност на изпълнителния директор на БФ Крикет Камелия Атанасова, доктор, която работи в централния офис на организатора на Игрите - Европейската асоциация за студентски спорт. Родната делегация в Холандия беше водена от проф. Николай Колев, декан на треньорския факултет на НСА ВЛ и председател на БФ Крикет.

Състезанията, които започнаха на 24 юли, ще продължат до 8 август.