Втора победа за Иванов и Калчев на Световното ги класира напред

Ивайло Иванов и Димитър Калчев постигнаха втората си победа от общо четири изиграни дотук срещи в Група "Е" от основната схема на световното първенство по плажен волейбол за младежи до 19 години, което се провежда в Порто (Португалия), и си осигуриха участие в 1/16-финалите на шампионата и място сред най-добрите 24 тима.

Българският тандем обърна двойката от Украйна Иля Ковальов и Олег Плотницкий от 0:1 гейма до крайното 2:1 (15:21, 21:16, 15:10) след 44 минути игра и излезе на трето място във временното класиране в групата. Българите влязоха малко късно в първия гейм и, въпреки една дълга серия от точки, не успяха да наваксат голямото си изоставане. Втората част започна равностойно, но след средата на гейма "трикольорите" доминираха на корта и докараха нещата до тайбрек. В него нещата се развиха по подобен сценарий. Калчев донесе първи мачбол за българския тим с ас за 14:9. Иванов пък се възползва от втората възможност за затваряне на мача, като с блок-аут ооформи крайното 15:10 в решаващия гейм.

И останалите срещи от този 4-ти кръг в групата завършиха след пълни обрати в по три гейма игра. В битката за върха поляците Матеуш Лисиковски и Якуб Йетке загубиха първия си гейм в мача, но с крайното 2:1 (17:21, 21:15, 15:11) нанесоха първата загуба на пуерториканците Даниел Ривера и Рикардо Падия Ривера. В "боричкането" на дъното пък отборът от Литва Мариус Бараускис и Едгарас Барткус постигна първата си победа, като се наложи над Регън Фадърс и Саймън Грей от Австралия с 2:1 (17:21, 21:18, 15:13).

Във временното класиране пясъчните "лъвчета" изпревариха за третата позиция украинците, които също са с 2 победи и 2 загуби, заради резултата в директния двубой между тях. Дори при евентуална загуба в последния си мач от групата утре – с опашкарите от Австралия, които нямат победа дотук, и при евентуална победа на литовците над водачите в класирането, тези два тима няма как да изместят Иванов и Калчев от първата четворка в групата. Срещите от последния 5-ти кръг в Група "Е" утре (1 август) са с начален час 16,00 часа българско време.