Германия вдигна европейската титла! (видео)

След триумфа на Германия на Мондиал 2014, феновете на футбола в страната имат нов повод за гордост. Германците спечелиха европейската титла при юношите до 19 години след успех на финала срещу Португалия с 1:0. Победното попадение за Бундестима отбеляза Хани Мухтар в 39-ата минута. Успехът на тима на Маркус Зорг можеше да е и много по-убедителен, но великолепните изяви на португалския страж Андре Морейра запазиха интригата до последните секунди.

Германците стигнаха до титлата без нито една загуба в турнира, а походът им към трофея започна с успех срещу България с 3:0 в груповата фаза. Португалия си отмъсти на Сърбия за загубата с дузпи на полуфинала на предишното първенство и отново слд наказателни удари елиминира "орлите", но във финала нямаше аргументи срещу "Маншафта".

Германия беше по-добрият отбор на терена от самото начало. До 10-ата минута Марк Щендера и голмайсторът на първенството Дави Зелке направиха сериозни пропуски пред вратата на Морейра. В средата на полувремето португалците също имаха шанс да поведат, но Шнитцер се намеси добре.

Най-активни за португалците бяха Иво Родригес и звездата на тима Андре Силва, но в защита "мореплавателите" бяха твърде узявзими и положенията пред вратата им следваха едно след друго. В 30-ата минута коварен рикошет за малко да заблуди Андре Морейра, но той внимаваше. Малко преди почивката обаче Марк Щендера центрира отдясно и Мухтар даде аванс на Германия.

Втората част не беше по-различна. Германците превъзхождаха противника си във всяко отношение, но така и не успяваха да вкарат втори гол. Мухтар, Щендера и Зелке се надпреварваха да пропускат пред вратата на блестящия Морейра. Португалия получи великолепен шанс да изравни след продължително меле в 68-ата минута, но топката беше изчистена.

В края португалците рискуваха и хвърлиха всички сили в атака, но това доведе до още по-опасни контри на Германия, при една от които защитник изби топката от самата голлиния.

В крайна сметка германците триумфираха заслужено и спечелиха втората си титла след 2008 година, когато отново бяха в една група с България.

За Португалия това беше втори загубен финал от два опита.

ПОРТУГАЛИЯ - ГЕРМАНИЯ 0:1
0:1 Мухтар (39)

ПОРТУГАЛИЯ: А. Морейра, Нунеш, Рафа, Рикиньо, Дуарте, Подставски, Гузо (59 - Ф. Рамос), А. Силва, М. Лопеш, И. Родригес (66 - Балде), Мартинш (85 - Интима)
Селекционер: Хелио Соуса
ГЕРМАНИЯ: Шнитцер, Акпогума, Холтхаус, Кемпф, Щарк, Кимих, Мухтар (90 - Зуре), Йозтунали, Щендера (84 - Лохкемпер), Зелке, Брандт
Селекционер: Маркус Зорг

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Холтхаус, Кемпф (Г)