България тръгна с драматично 3:2 над Алжир в Гран При

Вторият състав на женския национален отбор по волейбол на България започна с изключително драматична победа на турнира в Група "Q" от трета дивизия на световното Гран При. Момичетата на треньора Иван Петков надделяха много трудно и мъчно над Алжир с 3:2 (25:15, 22:25, 25:18, 23:25, 19:17) в първия си мач, игран тази нощ пред едва около 250 зрители в зала "Хуан де ла Барера" в Мексико сити. Втората мач на българките е късно тази вечер от 23,30 часа българско време срещу Кения, която по-късно тази сутрин ще играе срещу домакините от Мексико.

Българките започнаха страхотно в първия гейм и бързо дръпнаха с 5:0. Въпреки тайм-аута за наставника на Алжир Франсоа Салвани разликата набъбна до 12:1. Българските "лъвици" спокойно и без проблеми поддържаха комфортния си аванс до крайното 25:15. Втората част тръгна коренно различно като алжирките поведоха с 4:0, което накара Иван Петков да вземе прекъсване. Постепенно българските волейболистки вдигнаха темпото си на игра и стопиха изоставането си до 7:9, 11:13 и 17:20. България дори успя да изравни при 21:21 и 22:22, но в крайна сметка Аржир затвори гейма при 25:22 в своя полза след три непредизвикани грешки на българките.

Третият гейм бе напълно равностоен до 11:11, след което българските момичета отново наложиха играта си и го спечелиха с убедително 25:18. В четвъртия гейм България отново допусна сериозно изоставане до 2:8, но постепенно успя да обърне резултата до 16:15 в своя полза. Все пак Алжир успя да го измъкне с 25:23 и да вкара мача в тайбрека. В петия решителен гейм нито един от двата отбора не успя да се откъсне с повече от две точки преднина. В крайна сметка българките трябваше да спасят 4 мачбола на Алжир, за да стигнат до драматична победа с 19:17 и 3:2.

Най-полезна за българския тим стана Десислава Николова с 19 точки (2 блока, 35% ефективност в атака и 44% перфектно посрещане), а Нася Димитрова (4 блока, 1 ас и 48% ефективност в атака) и Славина Колева (37% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане) добавиха съответно 16 и 14 точки за успеха. За алжирките капитанка и звезда на отбора Лидия Улму реализира 18 точки (2 блока и 48% ефективност в атака), а Сафия Бухима се отчете с 15 точки (34% ефективност в атака и 38% перфектно посрещане), но и това не помогна за победата.
АЛЖИР: Ясмин Абдеррахим 10, Силя Магнана, Сафия Бухима 15, Айша Меземате, Лидия Улму 18, Тасадит Айсу 4 - Навал Мансури-либеро (Шету Кахина 3, Кахина Арбуш 14, Навел Хамуш, Хочине Милуд)
Старши-треньор: Франсоа Салвани
БЪЛГАРИЯ: Десислава Николова 19, Петя Баракова 2, Славина Колева 14, Нася Димитрова 16, Габриела Цветанова 4, Милена Димова 1 - Ивелина Монова-либеро (Силвана Чаушева 7, Виктория Григорова 9, Цветелина Николова, Мира Тодорова 3)
Старши-треньор: Иван Петков.