България с две загуби на Балканиадата за предкадетки в Сърбия

Националният волейболен отбор на България за предкадетки започна с две загуби участието си на Балканиадата в тази възраст в сръбския град Иваница.

Първо, вчера българските момичета, които са водени от Атанаска Никифорова и бившата националка Анета Германова, паднаха от връстничките си от Турция с 0:3 (20:25, 19:25, 20:25) в първия си мач на турнира. Туркините показаха значително по-добра игра през цялата среща и заслужено спечелиха. Най-резултатна за българския тим стана капитанката Ива Халачева с 12 точки (39% ефективност в атака, 62% позитивно и 21% перфектно посрещане). За туркините Ебрар Каракурт заби страхотните 20 точки (2 аса, 45% ефективност в атака, 62% позитивно и 23% перфектно посрещане) за победата.

Тази вечер, младите български волейболистки пък отстъпиха на Румъния с 0:3 (25:27, 18:25, 22:25) във втората си среща на Балканското първенство. След чудесното начало на първия гейм за румънките, българските момичета взеха инициатива и след като изоставаха с 3 точки, поведоха с 3 точки. Краят на частта бе много драматичен, но Румъния с малко късмет успя да спечели трудно с 27:25. Румънските момичета взеха убедително втория гейм и поведоха с 2:0. Северните ни съседки дръпнаха сериозно и в третата част, но българските "лъвици" не се предадоха и стопиха изоставането си до 20:22. Все пак Румъния взе гейма с 25:22, а с това и победата с 3:0. Над всички за българския отбор бе Александра Миланова с невероятните 25 точки (1 блок, 51% ефективност в атака, 85% позитивно и 27% перфектно посрещане), но и нейните усилия не помогнаха за успеха. За румънките Аделина Будай Ингуреану реализира 18 точки (1 блок, 46% ефективност в атака, 80% позитивно и 40% перфектно посрещане) за победата.

Така българките са на предпоследното 5-то място във временното класиране без победа и без спечелена точка до момента, с колкото е и 6-ия Босна и Херциговина. Утре (24 юли) България излиза срещу домакините от Сърбия за третия си мач. Срещата е от 20,00 часа българско време.
БЪЛГАРИЯ: Михаела Петрова, Добрина Христоскова 6, Александра Миланова 4, Ива Халачева 12, Симона Минкова 8, Виктория Ангелова 1 (Станислава Костадинова, Михаела Мартинова, Андреа Цветанова, Ралица Георгиева 3)
Старши-треньор: Атанаска Никифорова
ТУРЦИЯ: Лирай Акпинар 4, Ася Догруер 3, Айда Йонал 6, Зейнеп Юзен 5, Ебрар Каракурт 20, Илайда Исджимен 10 (Деря Джебечоолу)
Старши-треньор: Гонджагюл Дълък.

БЪЛГАРИЯ - РУМЪНИЯ 0:3 (25:27, 18:25, 22:25)
БЪЛГАРИЯ: Андреа Цветанова 2, Добрина Христоскова 4, Александра Миланова 25, Ива Халачева 6, Симона Минкова 3, Виктория Ангелова 4 (Михаела Петрова, Мария Петкова, Станислава Костадинова, Ралица Георгиева 3)
РУМЪНИЯ: Аделина Будай Ингуреану 18, Флорина Мурариу 14, Андреа Мария Артин 8, Клаудия Йонела Даскулу 1, Андрея Карин Агапян 4, Алина Теодора Стан (Екатерина Стан 1, Аделина Йоана Мартинеску 3)
Старши-треньор: Александра Крачун.