Джокович надви Чилич в пет сета и ще спори с Григор за място на финала

Световният №2 и поставен под №1 в схемата Новак Джокович се класира за 1/2-финалите на "Уимбълдън", където ще бъде съперник на българския номер 1 Григор Димитров. Сърбинът надви поставения под №26 Марин Чилич с 6:1, 3:6, 6:7 (4), 6:2, 6:2 на 1/4-финалите и се поздрави с 10-а победа от 10 мача срещу хърватина.

В първия сет Джокович даде само гейм на съперника си, но във втория ранен пробив позволи на Чилич да поведе с 4:1. Хърватинът взе втория сет, а в третия проби за 6:5, но не успя да затвори частта със своя сервис. Чилич обаче спечели със 7:4 последвалия тайбрек. Джокович изглеждаше изправен пред много тежка задача, но в следващите два сета даде общо 4 гейма на Чилич и се класира за полуфиналите на "Уимбълдън" за пета поредна година. 27-годишният сърбин е шампион за 2011, а ако тази година грабне трофея, ще си върне първото място в световната ранглиста.

Двамата тенисисти направиха по 10 аса, но Чилич допусна два пъти повече двойни грешки от противника си - 6. Чилич реализира 42 уинъра - с 10 повече от Ноле, но сърбинът допусна доста по-малък брой непредизвикани грешки - 32 срещу 48 за хърватина.

Димитров и Джокович имат четири срещи помежду си, като три от тях са спечелени от сърбина. Димитров губи през 2012 в Шанхай, през 2013 в Инидън Уелс и отново през 2013 на "Ролан Гарос", като в нито един от тези двубои не успява да вземе сет. Българинът стигна до единствената си победа миналата година, когато отстрани Джокович на турнира от серията "Мастърс" в испанската столица Мадрид след 7:6 (6), 6:7 (8), 6:3. Дори и да не успее да спечели полуфинала в Лондон, Димитров има осигурени 440 хиляди лири (553 хиляди евро) и 720 точки за световната ранглиста. На евентуалния финал той ще заработи 880 хиляди лири при загуба и 1 760 000 при победа. Ако вдигне титлата, Димитров ще заслужи 2000 точки, а ако загуби - 1200 точки.