Фантастичен Григор детронира Мъри и е на 1/2-финал на "Уимбълдън" (видео + галерия)

Григор Димитров постигна най-голямата победа в кариерата си досега. Поставеният под №11 българин детронира миналогодишния шампион Анди Мъри на 1/4-финалите на "Уимбълдън". На Централния корт 23-годишният хасковлия надигра поставения под номер 3 британец с 6:1, 7:6 (4), 6:2 и за първи път в историята на родния тенис българин е на 1/2-финал на турнир от "Големия шлем" при мъжете. По този начин Димитров повтори постижението на Цветана Пиронкова, която през 2010 година също достигна до полуфиналите на най-престижния турнир в световния тенис. С тази победа Димитров си гарантира окончателно влизане в Топ 10 на ранглистата на ATP и дори ще изпревари Мъри, който в първите си 4 мача на тазгодишния "Уимбълдън" не бе загубил сет. Това бе петата среща между двамата, като шотландецът има 3 победи, но последните им два сблъсъка са спечелени от Димитров.

Григор детронира шампиона Мъри на "Уимбълдън" и е на 1/2-финал Димитров взе първия сет с 6:1, след като отрази брейкпойнт в първия гейм в мача, но после доминираше изцяло на корта до края на първата част и реализира два пробива. Българинът взе и втория сет (7:6), спечелвайки тайбрека със 7:4 точки. Преди това българинът имаше пробив аванс при 4:3, но Мъри веднага върна пробива и се задържа в сета. В третия сет Григор пречупи съперника си с пробив за 4:2, след което още веднъж спечели подаването на 27-годишния шотландец и се поздрави с голямата победа.

Григор детронира шампиона Мъри на "Уимбълдън" и е на 1/2-финал Българинът направи 10 аса и 3 двойни грешки, а Мъри записа 5 директни точки от начален удар и същия брой двойни грешки. Григор реализира 32 печеливши удара срещу 18 за шотландеца, а при непредизвиканите грешки Димитров имаше огромно предимство, допускайки 18 срещу цели 37 за детронирания шампион. Димитров направи цели 5 пробива и само веднъж загуби подаването си в двубоя.

Григор детронира шампиона Мъри на "Уимбълдън" и е на 1/2-финал Мачът започна със сервис на Григор Димитров, който загуби първите две точки в откриващото си подаване, но после взе следващите 3. Мъри стигна до брейкпойнт, но Димитров го отрази и удържа първия си сервис-гейм в двубоя. Мъри отговори с гейм на нула за 1:1, а второто подаване на българина в срещата бе доста по-лесно за хасковлията и той поведе с 2:1. Веднага след това Григор притисна съперника си и след страхотно разиграване си спечели 2 брейкпойнта при 15:40. Още първата точка за пробив бе реализирана и Димитров поведе с 3:1, а секунди по-късно резултатът стана 4:1 след гейм на нула. Мъри изглеждаше разколебан в тези минути и последва пробив на нула за Григор, който получи възможност да сервира за сета при 5:1. Геймът започна с прекрасен удар на линията на Мъри, но Григор не трепна и при 40:15 българинът получи два сетбола. Вторият бе реализиран след ефектен смач и сетът приключи с убедителен успех за бившия №1 в света при юношите и шампион на "Уимбълдън" при момчетата през 2008 година.

Григор детронира шампиона Мъри на "Уимбълдън" и е на 1/2-финал Вторият сет започна оптимистично за Мъри - с гейм на нула, с който британецът прекъсна серията от пет поредни гейма на българина. При 1:1 Мъри направи 2 двойни грешки и се стигна до дюс в подаването на шотландеца, но действащият шампион все пак се пребори за гейма - 2:1. При 3:3 Мъри отново бе опрян до стената и трябваше да спасява брейкпойнт при 30:40. Шотландецът я отрази с отлично проведена атака, но грешка от бекхенд на Мъри донесе нова точка за пробив и след като британецът изкара топката в аут пробивът бе факт. Григор обаче допусна няколко непредизвикани грешки в следващото си подаване и не успя да затвърди пробива - 4:4. Макар и с доста усилия, Мъри се пребори за 5:4 и Григор трябваше да сервира за оставане в сета. Григор се справи със задачата, а при 5:5 имаше два скрити сетбола при 15:40 в подаването на Мъри. Два добри сервиса обаче помогнаха на шотландеца да стигне до равенство, а след това шампионът се пребори за гейма.

Григор детронира шампиона Мъри на "Уимбълдън" и е на 1/2-финал Вторият сет трябваше да се реши с тайбрек и в неговото начало двамата си размениха по един мини-пробив. При 4:4 Мъри реши да излезе на мрежата и Димитров направи великолепен минаващ удар, който му донесе мини-пробив, оказал се решаващ за съдбата на втория сет. При следващата точка Григор направи чудесно воле на мрежата за 6:4 и това означаваше два поредни сетбола. Още първият бе реализиран и Григор поведе с 2:0 сета.

Григор детронира шампиона Мъри на "Уимбълдън" и е на 1/2-финал При 2:2 в третия сет Григор имаше нелек сервис-гейм, но го спечели, а веднага след това реализира пробив за 4:2, дошъл след двойна грешка на Мъри при брейкпойнт. Пробивът бе затвърден и при 5:2 българинът вече бе само на гейм от победата. Мъри не издържа на напрежението и допусна двойна грешка за 15:40. Шотландецът отрази първия мачбол с великолепен печеливш удар. При втората обаче удар на Мъри се спря в мрежата и мачът приключи - след само 2 часа игра и с победа за най-добрия ни тенисист.

Григор детронира шампиона Мъри на "Уимбълдън" и е на 1/2-финал С класирането си за полуфиналите Григор си спечели 720 точки за световната ранглиста, а в спор за място на финала ще се изправи срещу водача в схемата Новак Джокович (Сърбия) или хърватина Марин Чилич.