България с 9-та загуба в Световната лига след ново 0:3 от Сърбия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България записаха 9-та загуба в Група "В" на Световната лига, след като паднаха като гости от Сърбия с 0:3 (23:25, 21:25, 14:25) във втората среща помежду им от 6-ия кръг, играна тази вечер пред около 5000 зрители, от които над 100 български фена, в зала "Чаир" в Ниш.

По този начин българите останаха на последното 4-то място във временното класиране с 4 точки след само 1 победа и 9 загуби. Сърбия пък запази реални шансове за класиране на финалите във Флоренция, като е със 17 точки след 6 победи и 4 загуби и е на една зад 2-ия - олимпийския шампион и настоящ победител в Лигата Русия, и на 4 зад лидера САЩ. В последния 7-ми кръг в групата следващия уикенд България е домакин на "Сборная", а сърбите приемат "янките".

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за българите, които поведоха с 3:1 след блок-аут на Цветан Соколов и ас на капитана Тодор Алексиев. Постепенно домакините от Сърбия изавниха при 6:6 след блок-аут от зона 6 на Никола Ковачевич и аут на Цецо Соколов. Все пак техническата пауза дойде при 8:6 за българските момчета след сервис в аут на Никола Ковачевич и грешка в атака на брат му Урош Ковачевич. Сърбите стигнаха до ново равенство при 10:10 след страхотна блокада на Никола Ковачевич и грешка в нападение на Тодор Скримов. България моментално си върна преднината при 12:10 след блокада на Николай Николов и силна контра на Цецо Соколов. Сръбските волейболисти веднага направиха обрат за 13:12 в своя полза след блок-аут на звездата Александър Атанасийевич и мощен ас на Никола Ковачевич. Въпреки тайм-аута за българския наставник Камило Плачи, второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за "плавите" след нов блок-аут на Атанасийевич. Играта продължи точка за точка до 20:19, след което последва отлична контра от втора линия на Атанасийевич - 21:19 и второ прекъсване за Камило Плачи. Това даде ефект и България стигна до 22:22 след успешна атака от втора линия на Цецо Соколов и страхотна блокада на Виктор Йосифов. Сърбия все пак стигна до геймбол при 24:22 след сервис в аут на Скримов и контра на влезлия като резерва Неманя Петрич, след което взе и първата част с 25:23 след бомбен блок-аут на Атанасийевич.

И в началото на втората част България дръпна с 2:0 след грешка от сервис на Марко Подрасчанин и контра блок-аут на Тодор Алексиев. Последваха силна атака и мощен ас на Александър Атанасийевич и 2:2. Равенството се запази до 5:5, след което българите поведоха със 7:5 след ас на Ники Николов и атака в аут на Сречко Лисинац. Сърбия моментално стигна до ново равенство при 7:7 и дори излезе напред при 8:7 след атака на Подрасчанин и контра на Атанасийевич. Разликата леко нарасна при 10:8 след контра през центъра на Подрасчанин, което накара Камило Плачи да вземе тайм-аут. Независимо от това, преднината на домакините стана 12:9 след ас на Урош Ковачевич. Въпреки усилията на българските "лъвове", "репрезентацията" запази предимството си до 16:14 след поредна успешна атака на Атанасийевич. За пореден път двата тима продължиха точка за точка до 22:20, след което Сърбия без особени проблеми затвори гейма в своя полза при 25:21 след грешка на българския разпределител Добромир Димитров и атака в аут на Цецо Соколов и поведе с 2:0.

За началото на третия гейм Камило Плачи пусна в игра Венелин Кадънков на мястото на Цецо Соколов. Сърбия пък бързо дръпна с 3:0 след две атаки през центъра и блокада на Сречко Лисинац. Въпреки тайм-аута за Камило Плачи, последва ас на Александър Атанасийевич, нова контра през центъра на Лисинац, аут на Кадънков и 6:0. Техническата пауза дойде при разгромното 8:0 за Сърбия след блокада на разпределителя Никола Йовович и грешка в атака на влезлия като резерва за българския тим Валентин Братоев. Разликата се запази до 12:4 след успешна атака на Урош Ковачевич. Преднината на "плавите" набъбна до 15:5 след блок-аут на резервата Марко Ивович и контра на Марко Подрасчанин. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:6 след грешка от сервис на българите. Сърбите запазиха преднината си до 20:9 след успешна контра на Урош Ковачевич, след което спечелиха спокойно гейма с убедителното 25:14 след отлична блокада на Ивович, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатни за българския тим Тодор Скримов (35% ефективност в атака), Цветан Соколов (29% ефективност в атака) и Николай Николов (2 блока, 1 ас и 40% ефективност в атака) с по скромните 7 точки. Над всички за "плавите" пък бе звездата Александър Атанасийевич със страхотните 18 точки (2 аса и 80% ефективност в атака) за победата.

СЪРБИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:23, 25:21, 25:14)

СЪРБИЯ: Никола Йовович 1, Александър Атанасийевич 18, Никола Ковачевич 5, Урош Ковачевич 8, Сречко Лисинац 6, Марко Подрасчанин 7 - Невен Майсторович-либеро (Неманя Петрич 1, Марко Ивович 3)
Старши-треньор: Игор Колакович
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров 1, Цветан Соколов 7, Тодор Алексиев 5, Тодор Скримов 7, Виктор Йосифов 4, Николай Николов 7 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев 2, Валентин Братоев 2, Венелин Кадънков 3)