Надал се справи с поредното препятствие на "Уимбълдън"

Поставеният под номер 2 в основната схема Рафаел Надал си осигури място на 1/8-финалите на Откритото първенство на Великобритания. Испанският тенисист спази традицията от предишните два мача в Лондон през тази седмица и отново загуби първия сет в срещата. Въпреки това обаче лидерът в ранглистата постигна успех с 6:7(4), 6:1, 6:1, 6:1 срещу 63-ия в класацията на ATP Михаил Кукушкин (Казахстан) след 2 часа и 34 минути игра. Както е известно, заради дъжд днес двубои се провеждат единствено на централния корт в "Ол Ингланд Клъб", тъй като там има подвижен покрив. На 1/8-финалите 28-годишният Надал ще мери сили с Ник Киргиос (Австралия) или Иржи Весели (Чехия).

Мачът между Надал и Кукушкин бе много равностоен в първия сет. Представителят на Казахстан бе стабилен при подаванията си, а форхендите му измъчваха постоянно испанеца. Пробиви в тази част така и не бяха реализирани и се стигна до тайбрек. В него Кукушкин показа хъс и успя да го спечели със 7:4 точки. Така след 56 минути престой на корта Рафа отново влезе в ролята на догонващ, както и в двубоите си от първите два кръга на "Уимбълдън".

Загубеният първи сет подейства мобилизиращо на испанеца. Двукратният шампион от изданието бе непоклатим до края на мача. Във втората част Надал направи пробив за 3:1, а след това и за 5:1. Без проблеми при собствен сервис гейм и с ас той затвори частта при 6:1. В третия сет ситуацията не се промени. Тенисистът от Казахстан бе все по-колеблив при подаванията си и съперникът му се възползва максимално от тази слабост. Надал осъществи ранен пробив в третата част за 1:0, след което спечели и седмия си пореден гейм за 2:0. 26-годишният Кукушкин записа в сметката си отново само един гейм за 1:2. До края на сета той така и не успя да стори повече и отново отстъпи с 1:6.

Четвъртият сет бе повторение на предишните два. Испанецът използваше максимално добре форхенда си, докато Кукушкин увеличи броя на непредивизканите си грешки. Първият пробив за Надал в частта стана факт за 2:0, след което той пропусна цели четири брейкпойнта в четвъртия гейм. Все пак преднината на Краля на клея се увеличи след нов пробив за 5:1, след което той сложи край на мача при 6:1 и собствен сервис.

Световният номер 1 завърши мача с 9 аса - колкото направи и опонентът му. Кукушкин обаче остави в статистиката и една двойна грешка за разлика от испанеца. Печелившите удари на Надал бяха 41 - с 9 повече от тези на казахстанския тенисист. Непредизвиканите грешки на Рафа бяха 12, а тези на Кукушкин - 33.