Милано полудя след исторически финал и 18-годишно чакане на рекордна титла (видео+галерия)

Италия има нов баскетболен шампион при мъжете. Това e тимът на Олимпия Милано - Eмпорио Армани, който детронира Монтепаски (Сиена) след  седем поредни години на тотална доминация на Апенините.

Това се случи в невероятен финален мач номер 7 пред 13 000 зрители в „Медиоланум Форум“ в Милано, които бяха изкупили билетите само за 21 минути. Домакините спечелиха със 74:67, но подобно на цялата финална серия, която в Италия за първи път стигна до финален мач № 7 за Скудетото, бе пълен с обрати.

Милано с рекордна титла след 18 година пауза Първите десет минути бяха изцяло за домакините – 19:9. Монтепаски се отърси от силния старт на Милано и спечели втората част, но въпреки това Емпорио Армани водеше с 36:29 на почивката. В третата, вече бившите шампиони, бяха почти безгрешни и отново се виждаха със Скудето, след тотално надмощие и 25:12 в своя полза и моментно предимство от осем точки. Така при резултат 54:48 за гостите, “червено-белите”, водени от своя капитан Алесандро Джентиле, и подкрепата на жадуващите за титлата вече 18 години тифози Милано, стигна до нов обрат след 26:13 в четвъртата част.
Милано с рекордна титла след 18 година пауза 120 секунди преди края обаче резултатът бе 64:62, една от звездите на домакините - Даниел Хакет, вкара за плюс пет на бившия си тим, минута и 29 секунди преди края. При следващата атака Дейвид Мос взриви залата за 70:62. Сиена се опита да реагира, но бъркаше често в стрелбата. Все пак нарушение на Мели даде възможност на най-резултатния за “зелените” Грийн с 15 точки да вкара два от трите фаула, но това не се оказа достатъчно и ерата на Сиена завърши след седем поредни шампионски титли (б.а три от тях спечелени във финали срещу днешния противник 2009 г. (4:0), 2010 г. (4:0), 2012 г. (4:1), а Милано се върна на върха в Серия "А" след забивка на Джентиле.

Милано с рекордна титла след 18 година пауза
Най-титулуваният клуб на Апенините най-накрая стигна до титлата която изглеждаше сигурна в началото на сезона, но бе на път да изпусне в мач № 6, където кош в последната секунда на Къртис Джерелс за 74:72 в Тоскана доведе нещата до решаващ мач за Скудетото.

Тимът на Джорджо Армани поведе с 2:0 във финала, но след три поредни загуби и най-вече поражение в мач № 5 пред своя публика бе на път да се сбогува с мечтата си.

Милано с рекордна титла след 18 година пауза Тази вечер буквално със сирената за край на срещата хиляди нахлуха на терена, като трябваше Джентиле да моли тифозите да оставят пространство от един метър, за да бъде връчена мечтаната рекордна за Италия 26-та титла чакана близо две десетилетия.  “Моля ви, отдръпнете се само за пет минути да вземем купата и после, ако искате ще срутим залата”, заяви Джентиле по микрофона, докато хиляди пееха: ”Шампиони на Италия ние сме”.

Милано с рекордна титла след 18 година пауза Именно Джентиле бе играч на мача с 18 точки, като 18 години по-късно от своя баща Фердинандо вдигна титлата на Италия подобно на него, като капитан на Олимпия Милано. Буквално преди часове 22-годишния италиански гард бе избран от Хюстън Рокетс под номер 53 в Драфта за новия сезон в НБА.

Треньорът Лука Банки спечели титлата за втора поредна година с два различни тима.”Още с идването ми от Сиена лятото вярвах, че ще станем шампиони”, бяха първите думи на щастливия специалист.