Григор пречупи Долгополов в петсетова битка и е на 1/8-финал на "Уимбълдън" (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Григор Димитров вече е на 1/8-финалите на "Уимбълдън". В третия кръг поставеният под номер 11 в схемата българин имаше много тежък мач срещу Александър Долгополов, но все пак надви поставения под №21 украинец с 6:7 (3), 6:4, 2:6, 6:4, 6:1.

Григор на 1/8-финал на "Уимбълдън" след голяма битка с Долгополов Долгополов, който в предишния си мач бе направил феноменалните 42 аса и днес сервираше много силно през по-голямата част от мача. Тенисистът с прякор "Кучето" пласира днес 19 аса на Корт №1 - с 5 повече от 23-годишния хасковлия. Григор направи 6 двойни грешки, някои от които в много лоши моменти, а Долгополов - 7. Димитров имаше минимално предимство при печелившите удари - 47 срещу 45 за украинеца. При непредизвиканите грешки нещата отново бяха напълно равностойни - 32 за Димитров и 33 за Долгополов.

Григор на 1/8-финал на "Уимбълдън" след голяма битка с Долгополов На 1/8-финалите българският №1 ще играе срещу 64-ия в света аржентинец Леонардо Майер, който по-рано днес победи с 6:4, 7:6 (1), 6:3 руснака Андрей Кузнецов. Последният пък бе елиминирал във втория кръг испанеца Давид Ферер. Григор и Майер не са играли досега помежду си.

Григор на 1/8-финал на "Уимбълдън" след голяма битка с Долгополов Днешният мач започна с трудно откриващо подаване на Григор, който трябваше да спасява два брейкпойнта при 15:40. Българинът обаче запази спокойствие, отрази двете точки за пробив и спечели гейма. Веднага след това пък Долгополов изостана с 15:30 на свой сервис, но без особени трудности изравни за 1:1. В петия гейм Григор също имаше проблеми, но спаси брейкпойнт при 30:40 и удържа подаването си. В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който първият мини-пробив бе за украинеца още в първата точка. Григор го върна бързо, но нови два мини-пробива донесоха аванс от 4:1 на украинеца. Преднината на Долгополов стана 6:1, Димитров намали на 3:6, но не можа да стори нищо повече и първият сет бе спечелен от украинеца.

Григор на 1/8-финал на "Уимбълдън" след голяма битка с Долгополов При 3:3 във втория сет Григор стигна до първа точка за пробив в мача при 30:40 в сервис-гейма на Долгополов. Украинецът отрази брейкпойнта с рисков втори сервис и смела, агресивна игра, но при 40:40 последва дълго разиграване, в което по-стабилен се оказа Димитров, който дочака грешка на съперника си и получи нова точка за пробив. "Кучето" отново рискува, но направи двойна грешка и това означаваше пробив за българина. Хасковлията затвърди пробива и поведе с 5:3, а при 5:4 трябваше да сервира за изравняване на резултата в сетовете и се справи със задачата с гейм на 30.

Григор на 1/8-финал на "Уимбълдън" след голяма битка с Долгополов В първите две точки от третия сет Григор имаше късмет и с помощта на мрежата стигна до 0:30 в сервис-гейма на "Кучето", но украинецът взе следващите 4 точки и удържа подаването си. Веднага след това пък две поредни двойни грешки на Димитров донесоха три поредни брейкпойнта за Долгополов при 0:40. Българинът стигна до 40:40, но сякаш не изглеждаше максимално концентриран в този момент и украинецът стигна до нова точка за пробив. Тя също бе отразена, но при петата Григор направи двойна грешка и това означаваше пробив за украинеца. Без проблеми "Кучето" затвърди пробива и поведе с 3:0. При 1:3 Григор имаше точка за пробив, но сбърка ретур на втори сервис и това помогна на Долгополов да спечели подаването си и да запази аванса си в резултата при 4:1. При 2:4 Григор отново имаше брейкпойнт, но го пропиля с грешка от бекхенд. Долгополов бе колеблив в този седми гейм, направи 2 двойни грешки, но въпреки това спечели подаването си за 5:2. Последва много слаб сервис-гейм за Димитров и третият сет приключи.

Григор на 1/8-финал на "Уимбълдън" след голяма битка с Долгополов В началото на четвъртия сет ситуацията стана критична за Григор. При 15:40 във втория гейм той трябваше да спасява две точки за пробив, но българинът успя да вземе 4 поредни точки и да спаси подаването си. При 3:3 пък Григор имаше шанс да пробие, стигайки до брейкпойнт след двойна грешка на украинеца. Долгополов обаче заби 2 аса в следващите две точки, а после Григор изкара топката в аут и това означаваше аванс от 4:3 за "Кучето". При 4:4 Григор успя да се пребори за нови три точки за пробив. Първите две Долгополов отрази с помощта на мощния си сервис, но при третата погрешно прецени, че топката ще излезе в аут след удар на Димитров. Топката обаче попадна в корта и пробивът най-сетне бе факт - 5:4 за хасковлията. Сервирайки за сета, Григор поведе с 40:0, но Долгополов изравни - 40:40. Димитров си спечели четвърти сетбол с мощен сервис, а след това с ас се пребори за 6:4 и 2:2 сета.

Григор на 1/8-финал на "Уимбълдън" след голяма битка с Долгополов В началото на петия сет двамата тенисисти си размениха по един гейм на нула, а в третия гейм Димитров се възползва от грешките на противника и проби за 2:1. Григор затвърди пробива с гейм нанула, а веднага след това реализира нов пробив. Още един гейм на нула и Димитров поведе с 5:1. Долгополов вече нямаше съпротивителни сили и не успя да спечели точка и в последния гейм, като мачът приключи след прекрасно разиграване и печеливш удар на Димитров.