Барса свали Реал от върха и вдигна титла №18

Барселона детронира Реал (Мадрид) в испанското баскетболно първенство и триумфира с титла №18 в клубната история, изкачвайки върха в Лига АСВ след един сезон прекъсване. Каталунците надиграха столичани с 83:81 в четвъртата среща от финалите на местния шампионат и по този начин затвориха серията с 3-1 успеха.

Домакините започнаха отлично, подкрепяни от 7500 зрители в "Палау Блауграна" и бързо взеха нещата в свои ръце, повеждайки с 25:19 след 10 изиграни минути, благодарение на отлични индивидуални акции на Бощян Нахбар и Анте Томич.

Руди Фернандес и компания свалиха изоставането си до 30:27 в началото на втората четвърт, но Барса направи серия от 15-6, за да поведе с 45:33. Гостите от Мадрид продължиха да се борят здраво и отново заличиха пасива си, за да се стигне до 47:42 на почивката.

"Кралския клуб" на няколко пъти намаляваше разликата до по-малко от 5 точки, но каталунците не позволяваха да се стигне до обрат и бързо възстановяваха водачеството си, достигнало 61:49 малко преди края на третия период. След 30 минути баскетбол Барселона бе напред с 65:57.

Баскетболистите на Реал хвърлиха всичко от себе си в последната четвърт и на два пъти съумяха да се доближат само на точка от съперник, като 1.40 преди края губеха със 75:74. Мачей Лампе даде глътка въздух на Барселона с тройка за 79:76 и след нея домакините не позволиха да се стигне до изненада, триумфирайки с 83:81.

Анте Томич бе №1 за победителите с 22 точки и 9 борби срещу бившия си отбор. Хуан Карлос Наваро вкара 14, а Брад Олесън и Бощян Нахбар реализираха по 10.

За Реал Руди Фернандес и Янис Бурусис завършиха съответно с 13 и 12 точки.