Страхотен Костадинов завърши четвърти на "Жил Вилньов" в Световния симрейсинг шампионат (видео)

Диян Костадинов от българския тим Евента Симрейсинг завърши четвърти в последното състезание от Световния симрейсинг шампионат (FSR) на пистата "Жил Вилньов", Канада.

Българинът потегли от по-задна позиция на стартовата решетка, но успя да си проправи път напред в колоната и със страхотно постоянство и издръжливост стигна до борба за място на подиума.

Състезанието бе белязано от многобройни отпадания на пилоти в заключителните моменти заради проблеми със спирачките, а Костадинов остана един от много малкото, които съумяха да запазят ресурса на своя болид и да достигнат до финала.

Четвъртото място на Костадинов е най-добрият резултат за българския тим на Евента през тази година.

Вторият пилот на тима Виле Лепала от Финландия имаше малшанс и не успя да завърши състезанието след грешка при спирането за втори завой. Лепала се движеше с отлично темпо и имаше шанс да се бори за място на подиума, ако не се бе ударил в стените.

Лепала дебютира за Евента в това състезание и ще остане в тима поне до края на този сезон, с което се слага край на проблемите с намирането на втори пилот за екипа. В изминалите четири състезания във втората кола на Евента преминаха четирима различни пилоти, сред които - Карлос Мартин от Испания, Алекси Юси-Яакола от Финландия, Алваро Торес от Испания и Дани ван дер Ниет от Холандия.

Състезанието на "Жил Вилньов" бе спечелено от Морган Моранд за Нетрекс, който записа четвърта победа от пет старта.

Евента вече заема седмото място в класирането при отборите с актив от 17 т. Лидери са Нетрекс със 132, а последни са Аш Рейсинг с 0 пункта.

При пилотите Костадинов е 11-ти с 13 т., а Лепала е 16-ти с 4.

Следващият старт е на "Силвърстоун" на 29 юни и ще бъде излъчван пряко в канала на Formula SimRacing в Youtube.com.

Евента Симрейсинг (на английски език - Eventa Simracing) е виртуален клуб за симрейсинг ентусиасти. Евента е най-старият и най-титулуван симрейсинг отбор в България. Евента е първият и единствен български отбор, участващ на най-високото ниво на световния симрейсинг - FSR. Евента има 15 титли в България - 7 пилотски, 7 отборни и 1 купа, и 2 титли в Беларус - 1 пилотска и 1 отборна.

Евента има титли в шампионати, както по формула симрейсинг, така и с туристически автомобили. Евента е първият и единствен български отбор, печелил титли в национален шампионат на друга държава, както и регистрирал победи в западноевропейски шампионати.

Евента е мултинационална платформа, обединила в своята история участници от 9 държави: България, Финландия, Испания, Холандия, Шотландия, Чили, Гърция, Македония и Беларус.

Световният симрейсинг шампионат (Formula SimRacing) е най-високото ниво на организирана надпревара от този род и се провежда от 2001 г.