V1 Challenge Bulgaria излъчи първия си победител в Пловдив (Снимки)

На 22 юни (неделя), от 14.30 часа бе даден стартът на първия по рода си в България автомобилен шампионат V1 Challenge. Първото състезание от серията се проведе в Пловдив, по булевардите на квартал Тракия, а в следващите няколко месеца керванът ще мине през още пет български града - Бургас, Варна, Стара Загора, Русе и София. Празникът за всички фенове на автомобилните спортове в града на тепетата започна още по обяд с почетна обиколка на единадесетте специални коли, която тръгна към трасето от хотел Рамада, водена лично от заместник кмета на града г-н Георги Титюков. Фенове и случайни минувачи станаха свидетели на официална процесия - видяха и чуха състезателния звук на първата от многото автомобилни демонстрации, които се реализираха през неделния ден.

Автомобилните шампиони Петър Гьошев, Тодор Славов и Пламен Стайков бяха гости пилоти в първия за сезона старт от шампионата. Специално от Турция пък бяха дошли Армаган Арабул, Али Арслан и Осман Тютер, а България бе представена още от Симеон Донов, Диана Стоянова, Константин Щерев и Йордан Атанасов.

Състезателният ден започна с квалификациите, в които най-бърз бе Тодор Славов, като най-добрата му обиколка бе с време 34.29 секунди, оставяйки зад себе си Симеон Донов с 34.60 секунди. Следващите трима състезатели - Арслан, Тютер и Щерев пък бяха само в рамките на една хилядна. Стартовата решетка бе допълнена от Арабул, Гьошев, Стоянова, Стайков и Атанасов.

В първата част от състезанието Славов затвърди доминацията си и завърши за 7:26.55 секунди, оставяйки след себе си Щерев (07:30.77) и Донов (07:35.78). Тютер също запази позицията си и завърши четвърти с време 07:39.87 секунди.

Във втората част Славов имаше проблеми с колата си и това го прати на последно място от завършилите. От създалата се ситуация се възползва Щерев, който завърши за 07:05.53 секунди, Тютер остана втори с време 07:06.64, а третото място зае Пламен Стайков със 07:11.94.

В крайното класиране Щерев събра от двата старта общо 18 точки и това го направи първия победител в историята на V1 Challenge в България. Той имаше двоен повод за радост, защото грабна и приза за най-бърза обиколка, връчена от партньора на шампионата DHL, след като във първата сесия успя да мине трасето за 32.265 секунди. Втори в крайното класиране бе Осман Тютер, който в двете части завърши съответно на четвърто и второ място, а последното място на почетната стълбичка зае Тодор Славов, който в заключителната част бе едва седми, но победата от първата сесия му донесе бронза. Специална награда получи и чаровната Диана Стоянова, която бе единствената дама, участваща в надпреварата.

Между квалификациите и отделните етапи зрителите станаха свидетели на няколко уникални демонстрации. Първо, с помощта на бензино-моторни професионални триони STIHL силни и атрактивни мъже зрелищно разрязаха огромна "пирамида" от дънери. Идеята на шоуто е взаимствана от популярната в цял свят демонстрация STIHL TIMBERSPORTS. Това е шоу, което излага на показ най-добрите дървосекачи в света, конкуриращи се в 6 дисциплини на рязане на големи дървени трупи.

Най-зрелищната част от демонстрациите бе на дрифгтинг шампиона за 2013 Павлин Пенев, който изпълни въздуха с миризма на изгорели гуми, а няколко щастливци дори се качиха в автомобила му докато той демонстрираше уменията си на асфалта.