Иран отново удари резервите на Италия

Мъжкият национален волейболен отбор на Иран записа втора победа вкъщи над Италия, която бе с резервите си, в 5-ия кръг в Група "А" на тазгодишнатаа Световната лига. Воденият от сръбския наставник Слободан Ковач тим постигна общо 4-ти успех в турнира, след като надигра "адзурите" с 3:1 (25:22, 25:19, 19:25, 25:20) във втория мач помежду им, игран тази вечер пред около 12 000 зрители в зала "Азади" в Техеран.

Припомняме, че селекционерът на италианския тим Мауро Беруто даде почивка на основните си титуляри и звезди на тима след първите 6 мача, в които записаха 6 победи. Все пак Италия се класира по право за финалите във Флоренция като страна-домакин и Беруто се възползва от това, за да даде шанс на по-младите играчи, както и на онези, които получават по-малко шансове по принцип. Въпреки това, италианците продължават да са начело във временното класиране с 19 точки след 6 победи и 4 загуби. От друга страна победата бе много важна за отбора на Иран в борбата за класиране на финалната шестица. Преди втората среща между Полша и световния шампион Бразилия по-късно тази вечер "персите" са на 2-ро място с 13 точки след 4 победи и 4 загуби. Следващия уикенд Иран гостува на "Дружина полска", докато Италия и бразилците почиват.

Иранците започнаха добре в първия гейм на срещата и поведоха с 8:6. Разликата леко нарасна до 10:6. Въпреки усилията на "Скуадра адзура" и предприетите смени от селекционера й Мауро Беруто, домакините поддържаха преднината си до края - 25:22 и 1:0. Момчетата на Слободан Ковач продължиха със силната си игра и през втората част като дръпнаха убедително с 16:9, след което спокойно взеха и гейма с 25:19. Италианците успяха да реагират в третия гейм и благодарение на силните си сервиси го затвориха в своя полза при 25:19. Иранските волейболисти отвърнаха също с много мощни начални удари в четвъртата част, която успяха да спечелят с 25:20, а с това и мача с 3:1.

Моджтаба Мирзаджанпур (2 аса и 55% ефективност в атака) и Мохамад Мусави Ераги (7 блока!!! и 50% ефективност в атака) станаха най-полезни за иранския тим съответно с 14 и 13 точки за победата. За италианците Луиджи Рандацо (2 блока, 3 аса и 35% ефективност в атака) и Филипо Ланца (2 блока, 2 аса, 43% ефективност в атака и 32% перфектно посрещане) също реализираха 14 и 13 точки.
ИРАН: Шахрам Махмуди 8, Саейд Маруфлакрани 5, Фархад Гаеми 7, Мохамад Мусави Ераги 13, Адел Голами 8, Моджтаба Мирзаджанпур 14 - Фархад Зариф Ахангаран-либеро (Мехди Махдави, Армин Ташакори, Милад Ебадипур 1, Амир Гафур 5)
Старши-треньор: Слободан Ковач
ИТАЛИЯ: Томас Берета 3, Лука Ветори 1, Филипо Ланца 13, Матео Пиано 10, Микеле Баранович 1, Луиджи Рандацо 14 - Андреа Джови-либеро (Джулио Саби 6, Симоне Анцани 11, Масимо Колачи-либеро)
Старши-треньор: Мауро Беруто.