Иран разгроми резервите на Италия с 3:0

Мъжкият национален волейболен отбор на Иран постигна 3-та победа в тазгодишното издание на Световната лига. Възпитаниците на сръбския наставник Слободан Ковач разгроми вкъщи Италия, която бе с резервите си, с 3:0 (25:18, 25:20, 25:15) в първата среща между двата тима от 5-ия кръг в Група "А", играна снощи пред близо 12 000 зрители в зала "Азади" в Техеран. Вторият мач помежду им е утре (22 юни) от 17,00 часа българско време.

Ще припомним, че селекционерът на "Скуадра адзура" Мауро Беруто даде почивка на основните си титуляри и звезди на тима след първите 6 мача, в които записаха 6 победи. Все пак Италия се класира по право за финалите във Флоренция като страна-домакин и Беруто се възползва от това, за да даде шанс на по-младите играчи, както и на онези, които получават по-малко шансове по принцип. От друга страна срещата бе доста важна за отбора на Иран в борбата му за класиране на финалната шестица.

Иранците започнаха страхотно в първия гейм, бързо дръпнаха сериозно в резултата и запазиха преднината си до 25:18. Домакините продължиха с отличната си игра и във втората част, като поведоха с 8:4. Момчетата на треньора Слободан Ковач спокойно поддържаха предимството си до крайното 25:20. Италия се опита да реагира в начало на третия гейм, но Иран не й позволи - 25:15 и 3:0.

Над всички за иранския тим бе Мохамад Мусави Ераги с 13 точки (5 блока!!!, 4 аса и 57% ефективност в атака), а Шахрам Махмуди добави 10 точки (1 блок и 60% ефективност в атака) за победата. За италианците Луиджи Рандацо завърши с 12 точки.
ИРАН: Шахрам Махмуди 10, Саейд Маруфлакрани 3, Фархад Гаеми 6, Мохамад Мусави Ераги 13, Адел Голами 1, Моджтаба Мирзаджанпур 5 - Фархад Зариф Ахангаран-либеро (Мехди Махдави, Армин Ташакори, Милад Ебадипур 3, Пуря Фаязи Дамнаби 2, Амир Гафур 5)
Старши-треньор: Слободан Ковач
ИТАЛИЯ: Томас Берета 4, Лука Ветори 4, Филипо Ланца 4, Матео Пиано 2, Микеле Баранович, Луиджи Рандацо 12 - Андреа Джови-либеро (Габриеле Маруоти 1, Джулио Саби 6, Антонио Корвета, Симоне Анцани 1, Масимо Колачи-либеро)
Старши-треньор: Мауро Беруто.