Полша нанесе 6-та загуба на Бразилия в Световната лига

Волейболистите от националния отбор на Полша записаха 4-та победа в тазгодишната Световна лига. Момчетата на френския наставник Стефан Антига надделяха трудно у дома над световния шампион Бразилия с 3:1 (25:20, 25:21, 28:30, 25:20) в първия мач помежду им от 5-ия кръг в Група "А", игран снощи пред над 15 000 зрители в Краков.

По този начин "Дружина полска" се изкачи на 2-ро място в групата с 11 точки след 4 победи и 3 загуби. Бразилците пък останаха на последното 4-то място с едва 8 точки след 3 победи и 6 загуби и са на път да не се класират за финалите във Флоренция. Втората среща между двата тима е утре (22 юни) отново от 20,30 часа българско време в Бидгошч и ще бъде предавана пряко по NEWS7.

Първият гейм започна много добре за "Селесао", които бързо поведоха с 4:1 и 9:5. Поляците реагираха мигновенно и изравниха при 9:9, което накара бразилският наставник Бернардо Резенде да вземе тайм-аут. Двата тима продължиха да играят равностойно, но благодарение на по-добрата си игра на блокада Полша взе гейма с 25:20. Бразилските волейболисти изглеждаха много по-концентрирани в началото на втората част и успяха да дръпнат с 8:6 и 14:9. Домакините, обаче, стигнаха до равенство при 18:18, което постави под напрежение Бразилия. В крайна сметка Полша затвори и този гейм в своя полза при 25:21.

Третият гейм тръгна с няколко миниобрата, за да се стигне до 8:5 за Полша. Момчетата на Бернардиньо, обаче, не се предадоха, успяха да изравнят при 18:18 и дори да поведат с 21:18 след серия от силни сервиси на Лукаш Сааткамп. Южноамериканците успяха да измъкнат трудно гейма с 30:28. Бразилия дръпна и в четвъртата част с 8:6, но не за дълго. Поляците направиха обрат за 17:14 и 19:15. Подкрепяни от над 15 000 фенове, домакините запазиха преднината си до крайното 25:20, а с това спечелиха и мача с 3:1.

Най-полезен за "Дружина полска" стана Давид Конарски с 21 точки (2 блока, 2 аса и 45% ефективност в атака), а Матеуш Мика добави 16 точки (52% ефективност в атака и 48% перфектно посрещане) за победата. За бразилците Рикардо Лукарели (2 блока, 2 аса) и Лукаш Сааткамп (2 блока, 2 аса) реализираха съответно 15 и 14 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.
ПОЛША: Пьотър Новаковски 13, Давид Конарски 21, Анджей Врона 9, Фабиан Джизга 2, Матеуш Мика 16, Рафал Бушек 4 - Павел Заторски-либеро (Бартош Курек 3, Карол Клос, Гжегож Боциек 1)
Старши-треньор: Стефан Антига
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде, Уолъс Де Соуса 10, Сидао 7, Мурильо Ендрес 1, Рикардо Лукарели 15, Лукаш Сааткамп 14 - Марио Жуниор-либеро (Луис Фелипе Фонтелеш 10, Леандро Висото 9, Рафаел Де Оливейра)
Старши-треньор: Бернардо Резенде.