Седма поредна загуба за България в Световната лига - 1:3 от САЩ (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България продължават черната си серия от загуби в Световната лига, след като допусна 7-мо поредно поражение. Момчетата на селекционера Камило Плачи отстъпиха като гости на САЩ с 1:3 (25:20, 22:25, 16:25, 16:25) в първия мач помежду им от 5-ия кръг в Група "В" на турнира, игран тази нощ пред над 2500 зрители, повечето от които български фенове, в зала "Сиърс Сентър" в Хофмън Естейтс. Втората среща между двата тима е утре (22 юни) през нощта отново от 03,00 часа българско време и ще бъде предавана пряко по TV7.
Седма поредна загуба за България в Световната лига
Първият гейм на срещата започна по-добре за домакините, които поведоха с 2:0 след атака през центъра на опитния Дейвид Лий и ас на Тейлър Сандър. Българите веднага изравниха при 2:2 след сервис в аут на Сандър и силна контра на Тодор Скримов. Играта продължи равностойно до 6:6, след което България дръпна с 8:6 след сервис в аут на Максуъл Холт и отлична блокада на Венелин Кадънков. Разликата нарасна до 11:7 след блок на Виктор Йосифов и силен ас на Николай Николов, което накара наставникът на САЩ Джон Спероу да вземе тайм-аут. Това даде ефект и янките върнаха две точки за 11:9 след атака и бомбен ас на Сандър. Българските момчета си върнаха преднината при 14:10 след атака през центъра на Йосифов и ас на Скримов. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:11 след грешка в атака на Холт от американците. България запази предимството си до 19:14 след поредна успешна атака на Скримов и втори тайм-аут за Джон Спероу. Постепенно САЩ намали изоставането си до 17:20 след два поредни аса на влезлия като резерва втори разпределител Кавика Шоджи. Българските волейболисти си върнаха преднината при 23:18 след грешка на звездата на домакините Матю Андерсън и контра на българския плеймейкър Добромир Димитров, след което спокойно взеха гейма с 25:20 след поредна атака на Скримов.
Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което България дръпна с 5:3 след мощен ас на Тодор Скримов и страхотна блокада на Виктор Йосифов. Последваха атака на Шон Рууни и грешка при мрежата на българите и 5:5. Техническата пауза пък дойде при 8:6 за САЩ след контра блок-аут на Тейлър Сандър и ас на Максуъл Холт. Постепенно България съумя да изравни при 11:11 след блок-аут на Скримов и бомбен ас на Николай Николов и даже поведе с 13:11 след нови два блок-аута на Скримов. Прекъсване, което взе Джон Спероу, помогна и домакините изравниха при 13:13 след грешка от сервис на Ники Николов, блокада на Холт и дори обърнаха за 14:13 след успешна контра на Рууни. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:14 след атака през центъра на Холт. Последваха грешка от сервис на Матю Андерсън и пореден ас на Скримов и 16:16. Играта продължи точка за точка до 19:19, след което янките отново поведоха с 21:19 след атака на Андерсън и аут на Венелин Кадънков. Преднината на САЩ стана 23:20 след блокада на Рууни. Българите върнаха моментално две точки за 23:22 след атака на Кадънков и силна контра през центъра на Йосифов. Все пак американците затвориха гейма в своя полза при 25:22 след атака в аут на Скримов.

В началото на третия гейм САЩ поведоха с 2:0 след технично отиграване на Шон Рууни и атака-пайп на Тейлър Сандър. Разликата нарасна до 6:2 след отлични блокади на Сандър и Максуъл Холт. Въпреки тайм-аута за Камило Плачи, техническата пауза дойде при 8:4 за домакините след нова успешна атака на Сандър. Преднината на американците стана 10:5 след атака в аут на Тодор Скримов, а след това 12:6 след нов аут на Скримов. Последваха блок на Йосифов и ас на Венелин Кандънков и 12:8. Играта продължи точка за точка до 16:11 за янките след пусната топка на разпределителя Кавика Шоджи. Последваха два отлични блока на Дейвид Лий и Тейлър Сандър - 18:11 и второ прекъсване за Камило Плачи. Въпреки това, последва грешка на Ники Николов в атака и нова блокада на Лий и 20:11. Това накара Камило Плачи да пусне в игра втория разпределител Георги Сеганов и пълния дебютант Златан Йорданов. В крайна сметка САЩ без проблеми спечелиха гейма с убедителното 25:16 след поредна успешна атака на Матю Андерсън.

Четвъртата част стартира също равностойно до 2:2, след което САЩ дръпнаха с 4:2 след грешка на Виктор Йосифов и мощен ас на Матю Андерсън. Постепенно България стигна до 5:5 след успешна атака на Венелин Кадънков и силна контра на Тодор Скримов. Американците моментално си върнаха преднината при 7:5 след грешка на българите и ас на Максуъл Холт и при 8:6 след нова атака на Андерсън. Независимо от усилията на българските момчета, янките увеличиха преднината си до 13:8 след ас и контраатака-пайп на Тейлър Сандър и блок-аут на Шон Рууни. Въпреки втория тайм-аут за Камило Плачи и България, домакините запазиха разликата и даже я направиха 16:9 след атака в аут на Скримов. Резултатът стана 18:10 след отлична блокада на Рууни. Разликата набъбна до 20:11 след ас на Рууни, след което момчетата на Джон Спероу спокойно спечелиха гейма с 25:16 след грешка от сервис на Кадънков, а с това и мача с 3:1.

Най-полезни за българския тим станаха Венелин Кадънков (1 блок, 2 аса и 50% ефективност в атака), който игра на мястото на контузения Цветан Соколов, и Тодор Скримов (3 аса, 44% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане) съответно с 15 и 14 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха. За американците над всички бе Тайлър Сандър с 20 точки (3 блока, 3 аса, 70% ефективност в атака и 56% перфектно посрещане), а Матю Андерсън добави 14 точки (1 блок, 1 ас и 43% ефективност в атака) за победата.

САЩ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (20:25, 25:22, 25:16, 25:16)
САЩ: Майка Кристенсън, Тейлър Сандър 20, Матю Андерсън 14, Шон Рууни 13, Дейвид Лий 7, Максуъл Холт 12 - Ерик Шоджи-либеро (Кавика Шоджи 3)
Старши-треньор: Джон Спероу
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров 1, Венелин Кадънков 15, Тодор Алексиев 9, Тодор Скримов 14, Виктор Йосифов 9, Николай Николов 5 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Георги Сеганов, Златан Йорданов)
Старши-треньор: Камило Плачи.

ГАЛЕРИЯ мача САЩ - БЪЛГАРИЯ 3:1 - ТУК!!!