Бразилия със сладък реванш с 3:2 над Иран

Световният волейболен шампион Бразилия взе сладък реванш за загубата си от Иран с 2:3 гейма преди два дни в Световната лига. Волейболистите на "Селесао надделяха много трудно и драматично като гости над иранците с 3:2 (25:19, 25:16, 23:25, 23:25, 15:10) във втория мач между двата тима от 4-ия кръг в Група "А", игран снощи пред около 12 000 зрители в зала "Азади Спорт" в Техеран.

По този начин бразилците са на 3-то място във временното класиране с 8 точки след 3 победи и 5 загуби, колкото има и 2-ия Полша, но след 3 победи и 3 загуби. Иранците пък са на последното 4-то място със 7 точки след 2 победи и 4 загуби. Следващия уикенд Бразилия гостува на Полша, а Иран е домакин на едноличния лидер Италия.

Домакините поведоха с 5:2 в началото на първия гейм, но Бразилия веднага обърна до 8:7 в своя полза. Двата тима продължиха равностойно до втората техническа пауза, но след това световните шампиони дръпнаха благодарение на силните си атаки и страхотни блокади и в крайна сметка взеха спокойно гейма с 25:19. Иран дръпна и във втората част, но "Селесао" бързо взе нещата под контрол и обърна до 15:8 след серия от мощни сервиси на Мурильо Ендрес. Момчетата на Бернардо Резенде без проблеми затвориха и този гейм в своя полза при 25:17.

Иранците, обаче, не се предадоха и успяха да поведат с 14:9 в третия гейм след непредизвикани грешки в бразилската защита и посрещане. Бразилия постепенно стигна до равенство при 23:23, но в крайна сметка Иран го измъкна с 25:23. Четвъртата част бе много оспорвана и равенството в резултата се запази до 20:20. Тогава възпитаниците на сръбския наставник Слободан Ковач дръпнаха с 24:20, спечелиха гейма с 25:23 и вкараха мача в тайбрек. Бразилските волейболисти демонстрираха класа и опит в решителния пети гейм, поведоха с 9:5 и в крайна сметка го спечелиха с 15:10, а с това и срещата с 3:2.

Най-полезни за "Селесао" станаха Уолъс Де Соуса (4 блока и 55% ефективност в атака) и Рикардо Лукарели (1 блок, 1 ас и 49% ефективност в атака) с по 21 точки за победата. За иранците над всички отново бе Шахрам Махмуди с 25 точки (4 блока, 1 ас и 49% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.
ИРАН: Шахрам Махмуди 25, Мир Саейд Маруфлакрани 2, Фархад Гаеми 5, Мохамад Мусави Ераги 6, Адел Голами 8, Моджтаба Мирзаджанпур 16 - Абдолреза Ализадех-либеро (Амир Гафур 3, Милад Ебадипур 2, Армин Ташакори, Мехди Махдави, Алиреза Мобашери)
Старши-треньор: Слободан Ковач
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 2, Уолъс Де Соуса 21, Сидао 11, Мурильо Ендрес 9, Рикардо Лукарели 21, Лукаш Сааткамп 15 - Марио Жуниор-либеро (Луиш Фелипе Фонтелеш 1, Леандро Висото 6, Рафаел Де Оливейра)
Старши-треньор: Бернардо Резенде.