Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Левски отнесе Лукойл, всичко се решава в Самоков (видео + галерия)

Левски отнесе Лукойл Академик със 17 точки разлика – 95:78 (27:23, 27:18, 30:20, 11:17) и по този начин изравни финалната серия в TESY Национална Баскетболна Лига до 2-2 победи. Така за втора поредна година шампионът ще бъде излъчен в мач №5. Днес домакините нанизаха цели 14 тройки и тотална надиграха съперника, който е шампион през последните 11 години, стигайки до заслужена победа.

Мач №5, който ще излъчи шампиона ще се проведе на 3 юни (вторник) в "Арена Самоков".
Левски отнесе Лукойл, всичко се решава Самоков

Първата четвърт премина под контрола на домакините, които бяха напред в резултата през почти цялото време, а в тази част и двата тима заложиха повече на нападение, отколкото на защита. “Сините” започнаха отлично и бързо поведоха с 14:9 след само четири минути игра, преди Лукойл да отговори със 7-2, изравнявайки до 16:16. Упражнението се повтори няколко пъти – столичани повеждаха, а гостите ги настигаха, преди да се стигне до 27:23 след 10 минути баскетбол.
В началото на втората част нещата се обърнаха и след добро включване на Уийдън от пейката гостите заиграха далеч по-добре и постепенно взеха мача в свои ръце. Те поведоха за първи път в двубоя след кош на Тъкър за 31:33, а след това увеличиха аванса си до 35:39 пет минути и половина преди почивката. Последва срив в редиците на шампионите, а Хийт поведе Левски за серия от 12-0 и 47:39 две минути преди почивката. Веселинов прекъсна сушата за своя тим – 47:41, но Хийт и Захариев вкараха за 52:40. В крайна сметка двата отбора се оттеглиха на почивка при резултат 54:41.
Гостите действаха изключително хаотично в атака след подновяването на играта, а Левски се възползва по отличен начин, увеличавайки преднината си първо до 16 точки (66:50), а в последствие и до 21 – 71:50 четири минути преди края на частта. Доминацията на “сините” продължи с поредни кошове на Захариев за 78:57 при оставащи две минути. В безсилието си Марко Килингсуърт извърши абсолютно ненужен неспортсменски фаул четири секунди преди края на частта, а след 30 минути домакините имаха мечтан аванс от 84:61, след като Чалмърс заби тройка със сирената.
Баскетболистите на Левски очевидно се виждаха като победители и значително свалиха оборотите, но Лукойл не се възползва от това. Божидар Аврамов намали до 86:68, преди Павел Иванов да наниже тройка през ръка за 89:68. “Студентите” направиха последен опит да се върнат в мача, а в последните минути дори бяха с петима българи на терена, но в крайна сметка отстъпиха със 17 точки - 95:78.

Най-резултатен за победата бе Христо Захариев с 23 точки при успеваемост 10/13 в стрелбата от игра. Лайънъл Чалмърс добави 22 точки, а Брандън Хийт остана на крачка от "дабъл-дабъл" с 19 точки и 9 асистенции. Николай Върбанов също бе на ниво с 11 точки.
Аландо Тъкър се отчете с 20 точки за Лукойл Академик, докато Димитрис Вергинис и Юре Лалич завършиха съответно с 11 и 10. Веселин Веселинов игра силно с 8 точки, 11 борби и 3 отнети топки.

Домакините реализираха 14 тройки от 26 опита, а като цяло в стрелбата от игра успяха в 58% от стрелбите си. Освен това Левски имаше 20 асистенции и 10 отнети топки.