Атлетико Мадрид е новият шампион на Испания, Барса изпусна своя шанс (видео+галерии)

Отборът на Атлетико Мадрид спечели шампионската титла на Испания след 1:1 като гост на Барселона. Гостите от "Висенте Калдерон" се нуждаеха от точка на "Камп Ноу" и я изстрадаха, за да ликуват с десетата си титла в историята и за първи път от 1996 година насам. Алексис Санчес вкара превъзходен гол в 34-ата минута, но "златно" попадение на Диего Годин в 49-ата минута зарадва "червено-бялата" част на Мадрид. Въпреки ранните контузии на важни футболисти като Диего Коща (16) и Арда Туран (23) "дюшекчиите" успяха да издържат и да триумфират пред препълнения "синьо-червен" храм.

Барселона - Атлетико Чави Ернандес остана на пейката и вместо него в игра влезе Сеск Фабрегас. Близо до Лионел Меси в нападение бяха Алексис Санчес и Педро Родригес. Жерард Пике се завърна след контузия в титулярния състав. Диего Симеоне избра схема 4-4-2 с Диего Коща и Давид Вийя в предни позиция. Тиаго Мендеш беше предпочетен за партньор на Габи Фернандес в центъра на полузащитата.

Барселона - Атлетико Срещата започна на много високо ниво. "Дюшекчиите" стартираха агресивно и показаха, че няма да играят само в защита. В шестата минута Габи Фернандес центрира от фаул, Жоао Миранда засече с глава, но топката мина безопасно до гредата. В следващата атака Адриано Корея шутира фалцово отдалеч, но Тибо Куртоа беше на точното място.

Барселона - Атлетико В 11-ата гостите от "Висенте Калдерон" създадоха страхотно остро нападение. Хуанфран отклони много опасно в малкото наказателно поле, където Жерард Пике изчисти страховито за феновете на "блаугранас". В 14-ата "рохибланкос" организираха мълниеносна контра, но при спринта Диего Коща получи травма. Появиха се сълзи в очите на бразило-испанския стрелец, който беше заменен от Адриан Лопес.

Барселона - Атлетико Само седем минути по-късно Чоло Симеоне получи нов тежък удар от съдбата. Арда Туран също трябваше да напусне принудително след сблъсък със Сеск Фабрегас. Домакините създадоха две опасни положения след удари с глава. Първо Алексис Санчес стреля в ръцете на Куртоа в 24-ата минута, а три по-късно Педро Родригес не беше прецизен.

Барселона - Атлетико Атлетико пресираше убийствено в тези минути и Барса много трудно изнасяше топката, за да организира нападения. В 28-ата Меси влезе остро в краката на Габи, но играта продължи. В 34-ата Алексис Санчес вкара феноменален гол. Меси се вклини в наказателното поле без топка, игра с кълбото на гърди с гръб към вратата, чилиецът се възползва от топката и с мощен шут от въздуха прониза безпощадно близкия горен ъгъл. "Деветката" изпрати истинска бомба, която нямаше спасяване - 1:0 и много радост по трибуните.

Барселона - Атлетико В 41-ата Алвеш получи добра топка, пусна я в наказателното поле, но беше блокиран. В последните минути на полувремето беше горещо до прегряване пред Хосе Мануел Пинто. Няколко корнера изправиха на нокти феновете на "лос кулес". При един от тях топката мина опасно между всички футболисти. След като съдията Матеу Лаос наду свирката за край на полувремето, Меси изрита топката надалеч и получи жълт картон.

Атлетико е шампион на Испания, Барса изпусна своя шанс Момчетата на Симеоне започнаха ударно второто полувреме и натикаха своя съперник пред вратата на Пинто. По-малко от минута след началото на втората част Давид Вийя удари близката греда. Ел Гуахе изстреля силно топката, но нямаше късмет, след като топката вече беше преодоляла вратаря. В 47-ата Пике се намеси решаващо при напрежение в наказателното поле на каталунския тим. В 48-ата кастилци създадоха нова голяма опасност. Вийя се озова сам срещу Пинто, но не овладя добре и вратарят изчисти.

Атлетико е шампион на Испания, Барса изпусна своя шанс В 49-ата Атлетико реализира поредния си гол от статично положение през този сезон. Диего Годин се включи от втора линия при корнер и с глава заби топката в левия ъгъл на Пинто. Натискът на гостите от "Висенте Калдерон" продължи и след изравнителния гол. Серхио Бускетс получи контузи и в игра се появи Алекс Сонг. Неймар пък замени Педро в стремеж за изостряне на нападението.

Атлетико е шампион на Испания, Барса изпусна своя шанс В 64-ата топката беше в мрежата на Куртоа, но гол нямаше. Меси беше в засада, но останаха съмнения дали пасът не дойде от играч в жълто и синьо. В средата полувремето домакините натиснаха. В 68-ата Адриан спря страхотно дълга топка, но загуби от двама защитници. В 76-ата Габи центрира от фаул, Годин игра с глава, а Адриано изчисти във важния момент.

Атлетико е шампион на Испания, Барса изпусна своя шанс В 80-ата един от най-активните днес Даниел Алвеш шутира отдалеч, но Куртоа се намеси. В последните минути Пике играеше като централен нападател, а Сонг се върна в защита. В 83-ата или Алвеш, или Пинто избиха топката при много опасно центриране при корнер. Минута по-късно Пике поиска дузпа след сблъсък с Годин, но по-скоро нямаше основания за такава. В последните минути играчите на Симеоне, плътно прибрани, успяха да удържат натиска.

Атлетико е шампион на Испания, Барса изпусна своя шанс Така Атлетико прекъсна хегемонията на Барса и Реал Мадрид в Ла Лига, които властваха от 2005 година насам. На дневен ред е финалът в Шампионската лига идната събота. Диего Коща и Арда Туран ще направят всичко възможно, за да се възстановят. Барселона остава без трофей през този сезон, ако не броим Суперкупата на Испания. Повечето футболисти на каталунците обаче няма да имат почивка и тепърва ще мислят за Световното в Бразилия.

Атлетико е шампион на Испания, Барса изпусна своя шанс Атлетико е шампион, но титлата няма да бъде връчена преди началото на следващия сезон.