20 години по-рано: Барса вдига титлата след драматичната дузпа на Джукич (видео)

Три дни преди големия финал в Примера този сезон се навършват юбилейните 20 години от една от най-драматичните титли в историята на Барселона. На 14 май 1994 година каталунският тим на Христо Стоичков и Йохан Кройф стига за четвърти пореден път до златните медали в Испания. Драмата е пълна, след като в последния кръг "синьо-червените изостават в класирането.

Депортиво Ла Коруня се нуждае от победа у дома над Валенсия, а "лос кулес" чакат чудото на "Камп Ноу" срещу Севиля. Обезкуражени, барселонци на два пъти губят в резултата, но се връщат в мача с две попадения на Христо Стоичков. Българската легенда отбелязва със страхотно воле за 1:1 и с точен удар в близкия ъгъл за 2:2. Гол на Ромарио докарва нещата до 3:2, а след това пас на Камата към Лаудруп покачва резултата на 4:2. Бакеро отбелязва за крайното 5:2.

На "Риасор" галиският тим натиска здраво, но така и не успява да отбележи. В последните мигове на двубоя "бланкиблаус" се сдобиват с прекрасна възможност - дузпа. Титулярният изпълнител Донато е заменен десетина минути по-рано. Няколко седмици преди това Бебето е изпуснал дузпа и не се нагърбва с изпълнението.

Зад топката застава Мирослав Джукич, който бие по земя, но вторият вратар на "лос че" улавя кълбото. А Коруня мълчи унило, а на "Камп Ноу" се надига вой след изпуснатата дузпа. След края на мачовете титлата е в ръцете на Барселона, а Депор съумява да грабне първата и единствена засега титла шест години по-късно.

Снимки: Getty Images/Guliver