Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Шарди изпрати Федерер вкъщи при близнаците

Бившият номер едно в света Роджър Федерер приключи рано участието си в турнира от сериите "Мастърс" в Рим, след като загуби още във втория кръг от Жереми Шарди (Франция) с 6:1, 3:6, 6:7(6). Така швейцарецът се завърна на корта със загуба, след като миналата седмица пропусна надпреварата в Мадрид заради раждането на близнаците Лео и Лени. Следващото предизвикателство пред Федерер е вторият за годината турнир от Големия шлем - "Ролан Гарос", който започва след две седмици.

Швейцарецът спечели набързо първия сет, но след това срещна сериозна съпротива в лицето на опонента си. Силният вятър в италианската столица също пречеше и на двамата тенисисти. Шарди успя да отрази две точки за пробив във втората част, а самият той реализира един брейкпойнт, който се оказа напълно достатъчен, за да изравни резултата.

В третия решителен сет французинът имаше шанс да направи пробив още в първия гейм, когато поведе с 40:0, но Федерер бе по-съобразителен и спаси подаването си. Все пак при 2:2 носителят на 17 титли от Големия шлем бе поставен в същата ситуация и макар че отрази първите две точки за пробив, при третата сбърка и така Шарди поведе с 3:2. В осмия гейм обаче Роджър се върна в мача и взе сервиса на съперника си, за да изравни 4:4.

Така се стигна до тайбрек, в който французинът първи направи минипробив, но Федерер не се предаде и го върна. Той дори стигна до мачбол след двойна грешка на Шарди, но при следващото разиграване, когато всичко изглеждаше, че ще приключи, 47-ят в света достигна до изключително трудна топка и с форхенд по диагонала изравни - 6:6. Грешка на Роджър донесе мачбол за французина, а срещата приключи след като Федерер изпрати топката в аут.

В третия кръг Шарди ще се изправи срещу Иван Додиг (Хърватия), който отстрани чеха Лукаш Росол с 1:6, 2:6. В друг мач от втория кръг на турнира Томи Хаас (Германия) се наложи над Игор Сайслинг (Холандия) със 7:6(6) ,6:1.