"Моряците" потопиха Лукойл с 11 тройки и останаха в играта

Черно море Порт Варна надигра Лукойл Академик с 85:69 като домакин и по този начин взе първа победа в полуфиналната серия между двата тима, намалявайки изоставането си на 1-2 успеха. В зала "Конгресна" на ДКС в морската ни столица местният тим наниза 11 тройки, за да стигне до заслужена изразителна победа.

Четвъртият двубой от серията е след два дни отново във Варна. Играе се до три победи от пет мача.

Варненци стартираха срещата ударно и поведоха с 6:0 след поредни тройки на Асен Великов и Джордже Тресач, а в последствие задържаха преднината си, възползвайки се от проблемите в нападение на Лукойл Академик. Разликата в полза на "моряците" достигна 21:12 минута преди края, а след 10 минути игра те водеха с 22:17.

Лукойл Академик започна втората четвърт със серия от 13-6 и след силно включване на Антъни Уийдън поведе за първи път в мача - 28:30 пет минути преди почивката. Черно море отново си върна лидерството след кош кош на Николай Стоянов за 33:32, а на почивката двата тима се отеглиха при равенство - 36:36.

Третата четвърт се оказа ключова за развитието на двубоя, тъй като в нея домакините тотално наложиха своята воля. Възпитаниците на Денислав Коцев бяха напред в резултата през цялата част, а за първи път направиха разликата двуцифрена две минути преди нейния край, когато Дамян Кандич наниза тройка от седем метра за 57:47. Черно море запази водачеството в оставащите 120 секунди, за да бъде фиксиран резултат от 64:52 след 30 изиграни минути.

Авансът на варненци достигна 19 точки - 74:55 след силно начало на последната част и серия от 10-3 в първите четири минути. Чавдар Костов запази интригата жива, реализирайки две тройки, които бяха част от поредица от 10 безответни точки на шампионите за 74:65 три минути преди края. Пламен Алексиев обаче отказа гостите с две поредни тройки за 80:67, а крайният изход от мача бе 85:69.

Капитанът Асен Великов и Джордже Тресач поведоха съотборниците си, реализирайки по 21 точки всеки. Милян Пупович добави 15 точки и 16 борби, а Дамян Кандич завърши с 10 точки.

За гостите единствено Юре Лалич бе на ниво, завършвайки с 18 точки, 8 борби и 3 чадъра.

Варненският отбор показа отличен мерник в стрелбата от дистанция, реализирайки 11 тройки от 21 опита, или иначе казано - 52%. Борбата също бе за домакините - 41 овладени отскочили топки срещу 34 за шампионите, а освен това "моряците" направиха почти двойно по-малко грешки от съперника.

ЧЕРНО МОРЕ ПОРТ ВАРНА - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 85:69 (22:17, 14:19, 28:16, 21:17)

ЧЕРНО МОРЕ ПОРТ ВАРНА: Асен Великов 21, Джордже Тресач 21, Педжа Стаменкович 9, Симеон Илиев, Милян Пупович 15 (Пламен Алексиев 8, Станисалв Цонков, Дамян Кандич 10, Николай Стоянов 4, Александър Андреевич)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Кристофър Дън 2, Божидар Аврамов 6, Аландо Тъкър 7, Веселин Веселинов 2, Юре Лалич 18 (Марко Килингсуърт 4, Антъни Уийдън 13, Александър Янев 2, Тенчо Банев 4, Чавдар Костов 11)