Гришо се измъчи, но продължава напред в Рим (видео + галерия)

Първата ни ракета Григор Димитров се класира за втория кръг на турнира от сериите "Мастърс" в Рим, след като се наложи над французина Едуар Роже-Васлен с 4:6, 6:3, 6:4 за 2 часа и 6 минути игра. Българинът загуби първия сет, но въпреки това успя да запази хладнокръвие и да направи пълен обрат срещу 45-я в световната ранглиста.

Григор срещна трудности при първото си подаване, след като поведе с 40:15, но допусна изравняване на точките. Все пак с хубав форхенд той получи предимство и веднага след това затвори гейма в своя полза. При 2:2 хасковлията започна с двойна грешка, а в следващото разиграване изпрати трудно достигната топка в мрежата и изостана с 0:30. Макар че Димитров намали на 15:30, след силен форхенд по правата французинът стигна до две точки за пробив. Първия брейкпойнт българинът спаси с ас, но при второто разиграване топката попадна в мрежата и Роже-Васлен проби.

Гришо с трудна победа срещу Роже-Васлен

За късмет на Гришо, веднага след това опонентът му направи две двойни грешки и уинър от форхенд на българина му донесе две възможности за връщане на пробива. Благодарение на хубавата си игра на мрежата, 45-ят в света успя да спаси и двете, но при 40:40 сбърка при отиграването на една къса топка и отново трябваше да отразява точка за пробив, но този път Димитров не сгреши и изравни резултата - 3:3. Григор взе следващото си подаване и отново поведе с 4:3, но в осмия гейм изтърва своя шанс. Той стигна до два брейкпойнта, но Роже-Васлен спаси подаването си.

Първият сервис на Григор продължаваше да не влиза и при 4:4 той отново бе изправен пред две точки за пробив. След агресивна игра и два уинъра от форхенд, той стигна до равенство и впоследствие и до предимство, но направи двойна грешка, а след това съперникът му имаше нов брейкпойнт и този път го реализира. Сервирайки за сета, Роже-Васлен набързо поведе с 40:15 и затвори първата част, когато Гришо изпрати топката в аут.

Вторият сет изглеждаше равностоен, като сервиращите тенисисти печелеха без особени затруднения подаванията си. Единствено при 1:1 Григор изостана с 0:30, но спечели четири поредни точки и спаси сервиса си. В шестия гейм обаче той поведе с 40:15, имаше два брейкпойнта и реализира още първия, след което затвърди пробива убедително.

Гришо с трудна победа срещу Роже-Васлен Французинът намали на 5:3 и когато българинът сервира за сета дори можеше да върне пробива, когато поведе с 40:30. С мощен бекхенд по диагонала Гришо изравни и после стигна до сетбол, който пропусна. След ретур на Роже-Васлен в аут обаче хасковлията имаше нова възможност за спечелване на сета и в следващото разиграване запази хладнокръвие и принуди опонента си да сбърка, за да сложи точка на втория сет и да доведе мача до трети решителен.

Последната част също започна равностойно, но при 2:1 за французина, подаването на Григор беше застрашено. Той трябваше да отразява брейкпойнт, но Роже-Васлен изпрати топката в мрежата и макар и трудно, впоследствие Григор взе подаването си. В седмия гейм българинът също имаше своите шансове да направи пробив, след като поведе с 40:15, но загуби четири поредни точки и резултатът стана 4:3 за 45-я в света. При следващото си подаване 30-годишният французин обаче не успя да удържи на натиска на българина, който стигна до скрит мачбол и с форхенд по диагонала направи пробив за 5:4. Сервирайки за мача Гришо поведе с 40:30 и с прекрасен завършващ удар по правата сложи край на срещата.