Шарапова продължава победния ход на клей с титла в Мадрид

Поставената под номер 8 в основната схема Мария Шарапова (Русия) спечели първата в кариерата си титла на турнира в Мадрид с награден фонд 4 236 425 долара. На финала в испанската столица рускинята навакса сет пасив и в крайна сметка стигна до победата с 1:6, 6:2, 6:3 срещу четвъртата в схемата Симона Халеп (Румъния). Така Шарапова продължава победната си серия на клей и след триумфа в Щутгарт в края на миналия месец, тя вече може да се похвали с 11 поредни победи на тази настилка. 27-годишната рускиня ще се придвижи с две позиции напред в ранглистата и при обновяването на класацията ще заеме 7-ото място. Интересен факт е, че от рождения си ден на 19 април Маша няма поражение.

Днешният финал започна кошмарно за Шарапова и тя изостана с 0:4 срещу Халеп. Бившата номер 1 в света успя да спечели само едно от подаванията си в откриващата част - за 1:4, а сетът приключи след половин час игра при 6:1 за румънката. Рускинята, която бе финалистка в Мадрид през миналия сезон, но загуби срещу Серина Уилямс, остави в статистиката на първия сет 4 двойни грешки и общо 15 непредизвикани. От своя страна, 5-ата в световната ранглиста Халеп показа стабилна игра в сервис геймовете си и се възползваше по най-добрия начин от слабото представяне на съперничката си.

Загубата на първия сет се оказа стимулираща за Шарапова. Тя започна втората част далеч по-концентрирано и с чудесни печеливши удари от бекхенд пое контрола в мача. Носителката на четири титли от Големия шлем реализира пробив още в пърия гейм, след което измъкна подаването си в следващия, спасявайки три брейкпойнта. Безмилостните снаряди от бекхенд на Шарапова продължиха и в третия гейм, а в четвъртия тя взе на нула сервис гейма си. 22-годишната Халеп направи двойни грешка и даде точка за пробив на опонентката си в седмия гейм. Шарапова извлече максимума от ситуацията, стигна до втория си пробив в сета и след това затвoри с подаване на нула сета за 6:2.

В третата част отново руската тенисистка стигна до пробив първа - за 2:1, след което увеличи преднината си за 4:1. В шестия гейм Халеп успя да върне единия пробив на нула и да съхрани за кратко надеждите си в двубоя. До 5:3 двете тенисистки печелеха подаванията си, но в деветия гейм румънката отново прояви колебание при свой сервис. Още при първия си шанс да затвори мача Шарапова го стори и с пробив за 6:3 се поздрави с успеха в сблъсъка.

Това бе трети мач между Маша и Халеп и трета победа за рускинята. Шарапова вече има 31 титли от WTA в кариерата си.