Нишикори се изправя срещу Надал на финала в Мадрид

Японецът Кей Нишикори се класира за финала на турнира от сериите "Мастърс" в Мадрид с награден фонд 3,67 милиона евро. Нишикори победи номер 5 в схемата Давид Ферер (Испания) със 7:6(5), 5:7, 6:3 в драматичен двубой, продължил 2:55 часа.

Японецът стигна до успеха при 10-ия си мачбол и за пръв път в кариерата си се класира за финал на турнир от сериите "Мастърс".

В спора за титлата Нишикори ще срещне шампиона от миналата година Рафаел Надал (Испания), който в другия полуфинал победи своя сънародник Роберто Баутиста-Агут с 6:4, 6:3 за 1:43 часа.

Кей Нишикори ще стане първият японец в историята достигнал топ 10 в световната ранглиста в понеделник. Японецът няма спечелен двубой срещу Надал до момента, а двамата са играли един срещу други шест пъти.

В първия сет Нишикори поведе с 5:2, но Ферер изравни. В тайбрека японецът спечели със 7:5 точки. Във втората част след 3:3 Ферер стигна до пробив, но той бе върнат още в следващия гейм. В 10-ия гейм Ферер спаси първия мачбол, а след това поведе с пробив за 6:5 и при свой сервис изравни сетовете.

Преди началото на решителната трета част Нишикори поиска медицинско прекъсване заради болки в кръста. Все пак той направи пробив в шестия гейм и поведе с 4:2. Най-драматичен беше деветия гейм, който продължи 20 минути.

Нишикори пропусна осем мачбола, три от които при 40:0, а един от тях след двойна грешка. Стигна се до общо 10-ия мачбол, но този път Ферер изкара топката в аут и така срещата приключи. Нишикори има 14 поредни победи този сезон и 10:0 на червени кортове.

"Надал е кралят на клея, но аз ще се опитам да изиграя още един добър мач", коментира японецът след срещата.