Гришо допусна обрат и отстъпи пред Бердих (видео + галерия)

Първата ни ракета Григор Димитров отпадна в третия кръг на турнира от сериите "Мастърс" в Мадрид, след като загуби от шестия в света Томаш Бердих с 6:3, 3:6, 2:6 за 1 час и 50 минути игра. Хасковлията успя да защити точките си от миналата година, когато достигна до същата фаза на надпреварата, отстранявайки във втория кръг тогавашния номер едно в света Новак Джокович, но няма да успее да се изкачи до рекордното 13-о място в световната ранглиста следващата седмица.

Григор отстъпи пред Бердих в Мадрид

Първият сет се разви изключително динамично и приключи за 33 минути. Григор започна с ас и набързо поведе с 40:0. След това обаче последваха няколко грешки от бекхенд и чехът изравни. Все пак българинът успя да спечели следващите две точки и така да поведе в резултата. При втория си сервис гейм при 1:1 хасковлията отново срещна известни трудности. Той допусна изоставане с 0:30, но по перфектен начин съумя да запази самообладание и да спечели четири поредни точки, с което спаси и подаването си.

Бердих срещна доста затруднения с първия си сервис в четвъртия гейм. При 30:15 за българина чехът направи двойна грешка и така се стигна до две точки за пробив в полза на Григор. Първият брейкпойнт бе отразен с мощен ас, но при втория шестият в света направи груба грешка и преднината на Димитров нарастна на 3:1. В следващия гейм чехът успя да спечели първото разиграване, но Гришо бе безпогрешен и направи серия от четири поредни точки, за да затвърди пробива си - 4:1. Все пак при следващото си подаване Бердих даде само една точка на хасковлията и намали на 4:2. Оттук до края на сета последваха три гейма, които подаващите печелеха на нула без да дадат шанс на опонента си. Когато сервира за спечелване на сета, Гришо демонстрира изключителен начален удар и дори не позволи на чеха да стигне до разиграване. Той завърши първата част така, както я започна - с ас.

Вторият сет започна равностойно, като сервиращите взимаха подаванията си без особени затруднения. В шестия гейм настъпи лек спад в играта на Димитров, когато при 40:40 топка, която според него беше на линията, бе отсъдена в аут и това донесе точка за пробив за Бердих. Гришо спаси брейкпойнта, но веднага след това бе изправен пред втори. Въпреки че отрази и него, после той направи първата си двойна грешка в мача и при третата си възможност, шестият в света не сбърка и проби - 4:2 за чеха. В следващия гейм той успя, макар и трудно, да затвърди и да увеличи преднината си на 5:2. Българинът остана в сета, взимайки подаването си, но когато Бердих сервира за изравняване на резултата, набързо поведе с 40:15 и стигна до два сетбола. Гришо притисна съперника си при първото разиграване и спаси единия, но при втория изпрати топката в мрежата и така бе сложена точка на втората част.

Решителният трети сет започна кошмарно за българина, който направи три непредизвикани грешки и бе изправен пред три брейкпойнта в самото начало. Първата ни ракета се справи с два от тях, но при третия Бердих го притисна със силен форхенд и принуди Гришо да сбърка. Още в следващия гейм хасковлията имаше възможност да върне пробива, защото поведе с 40:15. Чехът обаче успя да отрази и двата брейкпойнта и спаси подаването си, като увеличи преднината си на 2:0.

Настъпи подем в играта на Бердих и в същото време неточностите на Димитров ставаха все повече и повече. Финалистът от "Уимбълдън" от 2010 година отново поведе с 40:15 при сервис на Григор, а след като при последвалото разиграване първата ни ракета изпрати топката в аут, вторият пробив в сета стана факт. Резултатът набъбна до 4:0 за Бердих, който съумя без никакви проблеми да запази преднината си до края на мача. Димитров спечели следващите си две подавания, но това се оказа недостатъчно за българина. Сервирайки за мача, чехът поведе с 40:30 и сложи край на срещата с мощен ас.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА МЕЖДУ ГРИГОР ДИМИТРОВ И ТОМАШ БЕРДИХ ВИЖТЕ ТУК!