ЦСКА в Европа! Армейците подгониха стряскащ рекорд от 2008-а (видео+галерия)

ЦСКА би Черно море с 2:0 в мач от 35-ия кръг на "А" група, а с този успех червените си осигуриха и на теория, и на практика участието в европейските клубни турнири през следващия сезон. Двата гола за армейците, които постигнаха първа победа срещу този съперник в настоящия шампионат, отбелязаха Иван Стоянов и Ивайло Чочев през първата част, но и тази среща не мина без груби съдийски грешки.

В 60-та минута реферът Георги Димитров, ръководил слабо целия двубой, не отсъди дузпа за моряците, която можеше да е придружена дори с червен картон за Райс Мболи.

За отбелязване след днешната мач е и друг любопитен момент. Футболистите на Стойчо Младенов дръпнаха с 14 точки пред Левски и подгониха своя рекорд от 2008-а година, когато завършиха с 16 точки пред вечния си съперник и отново бяха предвождани от Стойчо Младенов и Александър Томов.

Сблъсъкът на "Армията" започна с опасна атака на гостите в 7-та минута, която завърши с пас към Бакари, но нападателят на варненци, който бе останал очи в очи с Мболи, стреля над вратата. Все пак с известно закъснение страничният рефер вдигна флага за засада.

Червените отговориха с центриране на Иван Стоянов от фаул към далечната греда, където Косоко и Менди бяха оставени непокрити, но и двамата се разминаха с топката на 4-5 метра пред голлинията на гостите.

ЦСКА - Черно море

В 18-та минута Емил Гъргоров пусна отлично към Косоко, който овладя топката и пробва да отбележи със задна ножица, но атрактивното изпълнение не се получи, тъй като изстрелът излезе високо над напречната греда.

Така се стигна до 36-та минута, в която ЦСКА поведе. Иван Стоянов подаде към Гъргоров, който технично с външен фалц му върна топката. Бившият нападател на Лудогорец я пое и след фалцов изстрел с десния крак не остави шанс на Китанов.

Само две минути по-късно отлична триходова комбинация завърши с пас с пета на Гъргоров към Ивайло Чочев, който стреля, ударът му се отби в крака на Кирил Котев и влезе за втори път в мрежата на моряците - 2:0 за ЦСКА.

В 45-та минута Черно море можеше да върне едно попадение след шут на Божилов от воле и рикошет в крака на Фо-Поре, но топката се отби в лявата греда и излезе в корнер.

Шест минути след почивката ЦСКА можеше да направи своята преднина класечиска, но самостоятелен пробив на Чочев завърши с шут на сантиметри покрай дясната греда.

В 54-та минута червените направиха още един сериозен пропуск. Резервата Мартин Петров центрира от фаул, но Тони Силва, оставен непокрит на два метра пред голлинията, не улучи топката.

От тук до края на двубоя домакините отстъпиха инициативата и това можеше да им изиграе лоша шега.

След час игра Черно море трябваше да получи право да изпълни дузпа, но реферът Георги Димитров реши да не отсъди 11-метров наказателен удар. В тази ситуация Фо Поре върна към Мболи, вратарят на червените сбърка като подаде към Коконов, след което се хвърли да поправи своята грешка и удари с ръка нападателя на моряците. Съдията обаче реши, че Коконов е симулирал.

Последва опасен изстрел на Димо Атанасов, профучал покрай десния страничен стълб на червената врата, а веднъж и страничният рефер спря с несъществуваща засада опасна атака на моряците.

В 85-та минута червените останаха и с човек по-малко, тъй като Фо Поре бе изгонен след втори жълт картон.Черно море опита още повече да натисне ЦСКА, но играчите в червено демонстрираха хладнокръвие и ударжаха своята преднина.