Девойките на България тръгнаха с разгромно 3:0 над Азербайджан в Самоков

Националният волейболен отбор на България за девойки старша възраст започна страхотно квалификационния турнир в Група "D" за европейското първенство във Финландия и Естония през лятото, на който е домакин. Момичетата на селекционера Петър Дочев разгромиха връстничките си от Азербайджан с 3:0 (25:15, 25:15, 25:15) в първия си мач от турнира, игран тази вечер пред около 250 зрители в зала "Арена Самоков".

Утре (25 април) във втората си среща българските момичета излизат срещу Австрия, която в момента играе с Русия. Двубоят е от 18,30 часа, а преди това от 16,00 часа "Сборная" ще играе с Азербайджан. За шампионата на Стария континент ще се класира победителят в групата, а вторият ще отиде на допълнителна квалификация през юли с останалите втори отбори и с най-добрия измежду 3-ите в 7-те групи.

В началото на първия гейм България бързо поведоха с 4:0. Българките запазиха предимството си до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:5. Постепенно разликата нарасна до 13:7 благодарение на отличната игра на Мирослава Паскова и Гергана Димитрова. Въпреки тайм-аута за наставника на Азербайджан Вугар Алиев, втората техническа пауза дойде при 16:10 за България след отлична атака през центъра на Йоана Атанасова. Преднината на българските момичета "набъбна" до 21:14, след което спокойно взеха гейма при 25:15 след нова атака на Паскова.

Втората част тръгна равностойно до 6:6, но все пак техническата пауза дойде при 8:6 за България след добри сервиси на Мирела Шахпазова. Азербайджан веднага изравни при 8:8, но българките моментално си върнаха преднината при 11:8 след няколко отлични блокади. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:10 след серия от точки на капитанката Гергана Димитрова. Постепенно разликата нарасна до 18:10 и 22:11 след грешки на азерките и добра игра на блокада на българските момичета, след което затвориха без проблеми гейма отново при 25:15.

За началото на третият гейм селекционера на България Петър Дочев заложи на повечето си резерви, но въпреки това частта стартира страхотно и българките дръпнаха с 5:0. Прекъсването, което взе азербайджанският треньор Вугар Алиев даде ефект и азерките изравниха веднага при 5:5. Въпреки това, първото техническо прекъсване дойде при минималма преднина за България - 8:7. Постепенно разликата нарасна до 16:11. Преднината на младите български "лъвици" стана 23:13 и в крайна сметка спечелиха гейма с 25:15, а с това и мача за 3:0.

Най-полезна за българския тим стана Вангелия Рачковска с 12 точки (1 ас, 65% ефективност в атака, 43% позитивно и 10% перфектно посреюане), а Мирослава Паскова, която игра само в първите два гейма, добави 11 точки (3 блока и 62% ефективност в атака) за успеха. За тима Азербайджан Юлия Пшаничних завърши със скромните 8 точки.
БЪЛГАРИЯ: Гергана Димитрова 6, Елица Баракова 2, Мирослава Паскова 11, Вангелия Рачковска 12, Йоана Атанасова 7, Мирела Шахпазова 3 - Жана Тодорова-либеро (Радка Димитрова 2, Елена Димитрова 2, Славена Никова 1, Йоана Николова 6, Радостина Маринова 8)
Старши-треньор: Петър Дочев
АЗЕРБАЙДЖАН: Любов Галушко, Нисахамин Назратлъ 3, Гунай Байрамова, Регина Кутбиева 3, Юлия Пшаничних 8, Нели Салбишвили 4 - Лейла Паршкова-либеро (Лейсан Льовкина 1, Чинара Кулиева, Гулабатин Маджидлъ)
Старши-треньор: Вугар Алиев.