Реал Мадрид спечели битката, но войната ще се реши в Мюнхен (видео+галерия)

Реал Мадрид победи Байерн (Мюнхен) с 1:0 на "Сантиаго Бернабеу" в очакваната с огромен интерес първа 1/2-финална среща от Шампионската лига. Гола вкара Карим Бензема в 19-ата минута след чудесно подаване на Фабио Коентрао. По този начин отборът на Карло Анчелоти си осигури минимален аванс преди реванша на "Алианц Арена" и продължава да мечтае за рекордната десета купа от турнира на шампионите. Баварците пък ще трябва да са много по-ефективни в атака, ако искат да защитят трофея.

Португалската суперзвезда на "лос меренгес" Кристиано Роналдо беше в титулярния състав на тима си, а уелсецът Гарет Бейл остана на пейката на резервите заради вирусни заболяване и се появи в последния четвърт час. Марсело също не се възстанови и като ляв бек действаше Фабио Коентрао.

На върха на атаката на Байерн започна Марио Манджукич, който бе предпочетен пред Томас Мюлер. Ариен Робен и Франк Рибери нападаха по двата фланга, а с ролята на плеймейкър се нагърби Тони Кроос.

Гостите започнаха със самочувствие и дълбока преса, която принуди футболистите на Реал с дълги пасове да търсят Роналдо. Баварците с лекота отнемаха топката и наложиха пълен контролв  средата на терена. Играчите на Гуардиола развиваха постепенни атаки и първите удари бяха по посока вратата, пазена от Икер Касийяс. Шут на Тони Кроос беше блокиран, а после бранителиет в бяло се справиха добре с няколкото поредни статични положения пред тяхното наказателно поле.

В 15-ата минута Рибери комбинира с Робен, който без да се бави стреля, но ударът му беше избит в корнер. След неговото изпълнение Бастиан Швайнщайгер пръв стигна до топката, но не успя да затрудни Касийяс. Малко след това Манджукич хубаво свали с глава към Кроос, чийто изстрел също беше блокиран. Последва светкавична контра на домакините, завършила с гол. Кристиано Роналдо подаде на Коентрао, той центрира великолепно към Бензема и за френския национал не представляваше проблем от няколко метра да опъне мрежата.

При центрирането на Коентрао нито Боатенг, нито Алаба успяха да избият топката, а Нойер нямаше никакви шансове. Попадението даде повече увереност на мадридчани, които не след дълго организираха нова скоростна атака по левия фланг, но Роналдо от чиста позиция стреля над вратата. Преди това португалецът и Ди Мария отправиха удари, които бяха спасени  с лекота от Нойер.

Към края на полувремето Байерн отново притисна съперника, но футболистите на Реал не бяха притеснени и не оставяха почти никакви пространства за включванията на Алаба и Рафиня. Все пак, в 38-ата минута баварците разиграха чудесно в наказателното поле, но и този път ударът на Робен срещна противников крак и не стигна до вратата. Реал отговори с много добра контра, оставила Ди Мария непокрит в наказателното поле, но той реши да стреля, вместо да подаде, и прати топката в аут.

След почивката първият шанс се откри пред Роналдо, но Нойер изби удара на португалеца. Постепенно Байерн затегна обръча около наказателното поле на домакините, но така и не можеше да стигне до гол. В 58-ата минута Кроос пробва да изненада Касийяс с далечен изстрел, но не се получи.

Малко по-късно гостите най-после имаха възможност да организират атака на висока скорост, но Робен от любимата си позиция нанесе твърде слаб изстрел и Касийяс се справи. В средата на полувремето неефективният Рафиня отстъпи мястото си на Хавиер Мартинес. В 68-ата минута Кристиано Роналдо се отскубна в наказателното поле, но изстрелът му беше спасен от Нойер.

При поредното центриране на баварците Касийяс боксира топката, но контузи съотборника си Пепе, който бе заменен от Рафаел Варан. Кристиано Роналдо беше сменен от Гарет Бейл, а Гуардиола също направи две рокади, като пусна Марио Гьотце и Томас Мюлер вместо Рибери и Манджукич.

След направените смени темпото на игра спадна, но Байерн получи чудесна възможност да изравни. Това стана в 80-ата минута, когато Мюлер стреля силно, но рикошет изкара кълбото в корнер. Реал отвърна с хубав пробив на Бейл, но Данте внимаваше и изчисти.

В 84-ата минута Байерн създаде най-доброто си положение за целия мач. Топката малко случайно се озова в Гьотце, който веднага шутира, но Касийяс показа блестящ рефлекс и спаси. В самия край на мача гостите от Мюнхен имаха претенции за дузпа след единоборство между Мюлер и Чаби Алонсо, но повторенията показаха, че Хауърд Уеб правилно не е посочил бялата точка.

В крайна сметка Реал удържа преднината си и не допусна гол, но го чака много тежък реванш в Германия, където по традиция има много проблеми през годините.

РЕАЛ (МАДРИД) - БАЙЕРН (МЮНХЕН) 1:0 (1:0)
1:0 Бензема (19)