Драма, нерви и все пак победа за Барса (видео+галерия)

Барселона постигна изстрадана, но много ценна победа срещу Атлетик Билбао с 2:1 и запази шансовете си да спечели титлата в Примера. Публиката на "Камп Ноу" беше на път да преживее още едно разочарование след поредицата от лоши резултати, но само за 120 секунди през второто полувреме Педро Родригес и Лионел Меси обърнаха резултата в полза на каталунския тим, след като Ариц Адурис бе дал преднина на баските.

Гостите изиграха силен мач и дори можеха да изравнят в последната минута, но Хавиер Масчерано блокира удар на оставения абсолютно сам в наказателното поле Микел Рико. Барса най-после победи

Барса отново се върна на 4 точки зад лидера Атлетико Мадрид и измести от втората позиция Реал мадрид, но "белите" са с мач по-малко.

Атлетик Билбао остава на 4-о място, но разликата със Севиля вече е само 3 точки, а в следващия кръг предстои директен сблъсък между двата тима на "Сан Мамес".

Каталунците преживяха кошмарна седмица, в която се провалиха при гостуването си на Гранада, а след това загубиха финала за Купата на краля срещу Реал Мадрид. Като добавим и отпадането от Атлетико Мадрид в Шампионската лига, Барса беше в серия от 3 поредни загуби, но днес не допусна нов провал.Барса най-после победи

Херардо Мартино заложи в предни позиции на Лионел Меси, Алексис Санчес и Педро Родригес. На пейката остана Сеск Фабрегас. Адриано Корея замести контузения Жорди Алба на левия фланг на отбраната.

За гостите от Билбао на върха на атаката започна Ариц Адурис, а зад него действаха Икер Муниан, Андер Ерера и Маркел  Сусаета.

Още в първите минути си пролича, че баските са готови да дадат сериозен отпор на Барса и нямат никакво намерение да изпадат в глуха защита. Футболистите на Ернесто Валверде скачаха смело във всяко единоборство и по този начин респектираха съперника. Първият опасен удар беше на Адурис, но топката не попадна в целта. Последва шанс за Педро, който обаче стреля в ръцете на Горка Ираисос.Барса най-после победи

Меси не беше особено активен, но можеше да открие резултата в 18-ата минута. Аржентинският маестро насочи топката в мрежата, но попадението му правилно беше отменено заради засада. Малко след това хубава комбинация на Барса завърши с шут на Адриано и намеса на Микел Баленсиага, който изби топката пред голлинията.

Гостите не пропускаха нито една възможност да атакуват и в 30-ата минута Адурис направи нещо изключително ефектно. Таранът на Атлетик стреля със задна ножица и Пинто замръзна на вратата, но за негово щастие топката се отби от гредата. В ответната атака късметът помогна и на Ираисос. Педро Родригес пусна перфектен пас към свободния Алексис, но той направи по-трудното и нацели напречната греда.Барса най-после победи

В края на полувремето натискът на Барса се засили. Нов шут на Алексис Санчес с мъка беше избит от Ираисос, а после стражът на баските се справи и с коварен удар на Педро.

След почивката Меси получи шанс да обстрелва вратата от фаул на удобна позиция, но топката излезе в аут. Стигна се и до 50-ата минута и гола, с който гостите поведоха. Марк Бартра загуби топката в невралгичната зона пред наказателното поле. Адурис напредна и с хубав удар простреля Хосе Мануел Пинто. В следващите минути играчите на Барселона бяха в истински шок и допуснаха още няколко грешки, но баските не се възползваха от тях.Барса най-после победи

Напрежението в състава на каталунците беше видно. Педро пропусна да изравни очи в очи с Горка Ираисос, а след зас игра това стори и Меси. Звездата на Барса излезе сам срещу вратаря на Атлетик, но стреля встрани от целта.

С напредването на времето гостите се прибираха все по-дълбоко в половината си и това им изигра лоша шега. В 72-ата минута невероятен пробив на Даниел Алвеш довед до изравнителното попадение. Бразилецът се промъкна в наказателното поле и подаде на Алексис, който опита да стреля, но вместо това се получи пас към Педро и той от няколко метра не сбърка - 1:1. Само две минути по-късно Меси беше спънат пред наказателното поле и от фаула вкара победния гол за "балугранас". Ударът на Бълхата беше във вратарския ъгъл, но достатъчно силен, за да изненада Ираисос, който безпомощно вдигна ръце.Барса най-после победи

В оставащите минути Кристиан Тейо и Хавиер Масчерано пропуснаха да решат всичко в полза на Барселона, а с изтичането на редовното време пред резервата на Атлетик Микел Рико се откри невероятен шанс да донесе точката на своя тим, но неговият удар срещна тялото на Масчерано и опасността отмина.

С днешното си попадение Меси има общо 26 от началото на сезона, а водачи в листата на стрелците в Примера са Диего Коща и Кристиано Роналдо с по 28 гола.