Дортмунд влезе в групите на ШЛ след победа над отбора на Тодор Неделев (видео)

Отборът на Борусия (Дортмунд) си осигури участие в груповата фаза на Шампионската лига и догодина, след като победи с 4:2 Майнц 05 в мач от 31-ия кръг на Бундеслигата. Играчите на Юрген Клоп вече не могат да бъдат изместени от тройката на шампионата, което им подпечата участието в груповата фаза на най-комерсиалния европейски клубен турнир за следващия сезон. Българинът в състава на гостите - Тодор Неделев, остана извън групата за мача.

Автори на попаденията за Дортмунд днес бяха Милош Йоич, Роберт Левандовски, Лукаш Пишчек и Марко Ройс от дузпа. За Майнц на два пъти се разписа Шинджи Оказаки.

Резултатът бе открит от домакините още в шестата минута, когато след едно изпълнение на корнер топката стигна до Йоич, който стреля от границата на наказателното поле. Ударът се отклони в ръката на Ерик Дурм и заблуди вратаря Лорис Кариус, за да се оплете в мрежата за 1:0. От Майнц протестираха силно срещу признаването на гола, но съдията не чу възраженията им.

Скоро обаче гостите успяха да изравнят. Жуниор Диас спечели един въздушен дувбой и топката стигна до Оказаки, който с удар от 20 метра възстанови равенството. Радостта на Майнц обаче бе кратка, тъй като след комбинация между Нури Шахин и Хенрих Мхитарян арменецът изведе Левандовски на лесна позиция в наказателното поле за 2:1. При този резултат приключи първата част.

В началото на второто полувреме гостите отново успяха да изравнят и отново Оказаки бе в прегръдките на съотборниците си. Японецът се възползва от грешка на Шахин в 53-ата минута. Халфът се опита да върне назад към вратаря Митчъл Ленгерак, но Оказаки пресече подаването и направи 2:2 след като елиминира стража. Съвсем скоро обаче Борусия отново си върна преднината. Марко Ройс центрира от фаул и Лукаш Пишчек вкара с глава. Последното попадение в мача падна от дузпа, след като Нико Бунгерт спря с ръка удар на Левандовски, който влизаше във вратата. За действията си бранителят получи и червен картон. Зад топката застана Ройс и не сбърка.

Така Борусия събра 64 точки и запазва втората си позиция в класирането. Третият Шалке е с шест по-малко, но и мач в аванс. Четвъртият Байер (Леверкузен) е с 51 и също с мач по-малко, но дори и да спечели всичките си срещи до края не може да измести Дортмунд. Майнц от своя страна остава на седма позиция с 47 точки и има преднина от четири точки от Аугсбург в борбата за място в Лига Европа.