Детройт поведе на Бостън в сблъсъка на "оригиналните"

Павел Дацюк се разписа след 16:59 минути игра в последната третина, а Джими Хауърд направи спасяването на мача секунди по-рано за победа на Детройт с 1:0 като гост срещу Бостън, с което "Червените криле" поведоха срещу "Мечоците" в четвъртфиналния плейоф между два от шестте "оригинални" отбори в Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ).

Бостън спечели трофея за най-добре класиран тим в редовния сезон на НХЛ, но стартира много лошо в плейофите с домакинското си предимство. Двата отбора нямаха много шансове за гол, но настойчивостта на гостите от Детройт даде резултат и те спечелиха драматично.

Победният гол падна в самия край на третата част на срещата, когато Дацюк кръстоса леда и изстреля шайбата в близост до лявата була, за да преодолее Туука Раск за крайното 1:0. Малко преди 37-ия плейофен гол на Дацюк, Хауърд направи брилянтно спасяване на удар на Джаром Игинла, който рикошира от Милан Лучич. Мач номер 2 от най-интересния плейофен сблъсък в НХЛ е насрочен за неделя вечер в Бостън.

Това е и първа серия между два от шестте "оригинални" отбори в НХЛ от цели 57 години насам. Рене Бурке вкара два гола, а Давид Дешарне и Брендън Галахър добавиха по още един в мрежата на Тампа Бей за категоричната победа на Монреал с 4:1 във втори мач от серията между двата тима. Кери Прайс спря 26 шайби на вратата на Канадците, които спечелиха и двете си гостувания в Тампа.

Райън Гецлаф вкара гол и подаде за още един при победата на Анахайм с 3:2 над Далас. Кори Пери пък се разписа за първи път от три години насам в плейофите, а Патоците поведоха с 2:0 в серията след домакинствата си.