Федерер обърна Цонга и е на полуфинал

Бившият №1 в света Роджър Федерер се класира за полуфиналите на турнира от сериите "Мастърс" в Монте Карло след трудна, но заслужена победа над французина Жо-Вилфред Цонга. Четвъртият в схемата швейцарец стигна до успех с 2:6, 7:6 (6), 6:1 след 2 часа и 26 минути игра, макар да бе само на две точки от загубата във втората част. Това е юбилейна победа номер 950 за Федерер в световния тенис.

В спор за финала Федерер ще се изправи срещу победителя от последния 1/4-финал в Монте Карло между Новак Джокович и Гийермо Гарсия-Лопес.

32-годишният швейцарец не започна добре мача и набързо изгуби първия сет, макар играта да бе равностойна и оспорвана до 2:2 гейма. След това Федерер допусна редица непредизвикани грешки, за да позволи на съперника да вземе сета. Във втория сет ситуацията бе на път да се повтори, след като при 3:2 за Цонга и сервис на Федерер французинът получи възможност за пробив, но до такъв не се стигна и в крайна сметка швейцарецът доведе нещата до тайбрек.

Именно тайбрекът във втория сет бе решителен за крайният изход на мача. Федерер поведе с 6:3, но изпусна три възможности да затвори сета в своя полза преди в крайна сметка Цонга да забие топката в мрежата и да му позволи да спечели частта след 8:6. Това успокои швейцареца и изнерви доста неговият съперник, което доведе до 5:0 гейма за Федерер в началото на третия сет. Цонга успя да вземе гейм, но не и да стигне до нещо повече в мача преди ФедЕкс да се поздрави с юбилейната си 950-а победа в професионалния тенис.