Испанската серия продължава - Григор се пребори за дуел с Ферер в Монте Карло

Най-добрият български тенисист Григор Димитров продължава с победната си серия срещу испанци на "Мастърс" турнира на клей в Монте Карло с награден фонд от 2,8 милиона евро. Хасковлията победи с 4:6, 6:3, 6:4 квалификанта Алберт Рамос и се класира за 1/8-финалите в надпреварата. Това е втори успех за Григор срещу представител на иберийците, след като в първия кръг той надделя срещу Марсел Гранойерс. Интересното е, че в следващата фаза Димитров отново ще мери сили с испанец и то срещу поставения под номер 6 в основната схема Давид Ферер.

Двубоят започна лошо за 22-годишния Димитров, който след двойна грешка допусна пробив още в откриващия си сервис гейм. Испанецът взе последвалото си подаване, след което Григор спечели третия гейм на нула - 1:2. Първата ни ракета на няколко пъти затрудни съперника с къси топки, но така и не намери начин да върне пробива в този сет. Заемащият 101-ото място в света Рамос бе убедителен в сервис геймовете си, а печелеше и продължителните разигравания от основната линия. Въпреки впечатляващия форхенд уинър на Григор в десетия гейм на частта, той все пак загуби сета с 4:6 след 36 минути игра. 26-годишният испанец така и не бе изправен пред брейкпойнт в този първи сет.

Във втората част ролите се размениха. Поставеният под номер 12 в основната схема Димитров пое инициативата, като не пропускаше да привиква опонента си в близост до мрежата. Хасковлията взе на нула подаването си за 2:1, а малко по-късно осъществи пробив след страхотен форхенд по правата - 3:1. Григор си заслужи овациите на публиката с печеливш удар от бекехенд в петия гейм, а сервисите му работеха безотказно. Така без особени затруднения и със сервис гейм на нула българинът стигна до успеха в сета - 6:3.

Третата част започна с атаки от страна на 14-ия в ранглистата българин и той стигна до брейкпойнт още в първия гейм. Въпреки че не се възползва от този шанс, Григор доминираше и стабилната му игра даде резултат. В третия гейм съдията се намеси и отмени отсъдена топка в аут на Рамос. Така на практика реферът лиши Димитров от възможност за пробив. Секунди по-късно обаче българинът все пак получи нови две възможности, които отново не му донесоха успех. Григор направи впечатление с чудесната си игра в защита, с неспасяемите печеливши удари от форхенд и с великолепните си изяви на мрежата. В петия гейм родният талант все пак стигна до така важния пробив и то на нула - 3:2. Деми-воле със завъртане на Димитров вдигна на краката зрителите на Court des Princes в осмия гейм. До края българинът не прояви милост към испанския си съперник. С ас и сервис гейм на нула за 6:2 Григор сложи край на сета след общо 2 часа игра.

Така хасковлията записа втората си победа срещу Рамос от два мача на ниво ATP. Предишният случай е от 2012 година на турнира на клей в Швеция - 7:6(1), 6:3. Преди това двамата са се срещали и в две надпревари от веригата "Чалънджър" в Испания и са си разменили по един успех.

Григор остави в статистиката 37 печеливши удара срещу 19 в сметката на Рамос. Непредизвиканите грешки на испанеца бяха 30, а тези на българския му съперник с 3 по-малко. Димитров приключи срещата с 8 аса и 2 двойни грешки, а при иберийския представител тези показатели бяха съответно 3 и 1.

Тъй като през миналия сезон българският тенисист достигна до 1/4-финалите в Монте Карло, той има да защитава 180 точки за ранглистата. До този момент Димитров и Ферер са се срещали четири пъти в официални мачове, като първите три от тях са спечелени от испанеца. При последния им сблъсък в Стокхолм обаче Григор завоюва първата в кариерата си титла от АТР.