Женско първенство по футбол: Пълдин (Пловдив) - Локомотив (Стара Загора) 0:2

Марек шампион за 3-ти пореден път след 3:1 над Левски във финал №2 (ВИДЕО + ГАЛЕРИИ)

Волейболният отбор на Марек Юнион Ивкони (Дупница) защити титлата си в Суперлигата от последните две години и стана шампион на България за трети пореден път. Момчетата на треньора Найден Найденов надиграха трудно Левски Боол (София) с 3:1 (25:23, 24:26, 26:24, 25:21) във втория мач от финалния плейоф, игран тази вечер пред над 1200 зрители в пълната зала "Христо Ботев" в София.
Марек шампион за 3-ти пореден път
Така дупничани спечелиха плейофната серия с 2-0 победи, а с това и шампионската титла за трета поредна година. От друга страна, въпреки че играха на финала "сините" останаха с бронза, след като завършиха 3-ти в редовния сезон. Сребърните медали пък отидоха при отборът на КВК Габрово, който приключи на 2-ро място в редовния сезон. По този начин се повтори почетната стълбица от миналата година.
Първият гейм на срещата Левски - Марек започна много добре за "сините", които поведоха с 2:0 след силна атака на Симеон Александров и блокада на Иван Латунов. Постепенно дупничани изравниха при 4:4 след атака на Венелин Кадънков и блок на Борислав Апостолов. Действащите шампиони дори успяха да поведат със 7:5 след отлични блокади на Венцислав Трифонов и Георги Елчинов и с 8:6 след атака от втора линия на Кадънков. Разликата леко нарасна до 13:10 след нова блокада на Апостолов, което накара италианския наставник на Левски Джузепе Лорицио да вземе тайм-аут. Въпреки това, последваха аут на Александров и контра на Станислав Величков - 15:10 и второ прекъсване за Лорицио и домакините. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:12 за Марек. Резултатът стана 18:13 след поредна успешна блокада на Венци Трифонов. Домакините успяха веднага да намалят до 18:16 след блокади на опитния капитан Христо Цветанов и Александър Симеонов. Двата тима продължиха равностойно до 23:20 след нова атака на Величков и аут на влезлия като резерва за Левски Златко Кьосев. В крайна сметка Марек спокойно взе гейма с 25:23 след бърза атака през центъра на Апостолов и поведе с 1:0.
Втората част тръгна отново по-добре за Левски, които поведоха с 3:1 след блок-аут на Симеон Александров и грешка на дупничани при мрежата. Разликата леко нарасна до 6:3 след контра на Александър Симеонов. Техническото прекъсване пък дойде при 8:6 за "сините" след нова атака на Симеонов. Последва ас на Симеонов и 9:6. За пореден път двата тима продължиха равностойно до втората пауза, която дойде при 16:13 за Левски след блок-аут на Александров. Постепенно момчетата на Найден Найденов намалиха изоставането си до 18:17 след атака на Станислав Величков и аут на Александров от домакините. "Сините" моментално си върнаха предимството при 20:17 след две нови успешни атаки на Александров. Дупничани отново стопиха разликата до 21:20 след атаки в аут на Александров и Симеонов. Въпреки тайм-аута за Джузепе Лорицио, последва контра блок-аут на Георги Елчинов и 21:21. Марек успя дори и да поведе с 23:22 след страхотна блокада на Венци Трифонов. Двата тима се "захапаха" в резултата до 24:24, след което Левски измъна гейма с 26:24 след атака в аут на Венелин Кадънков от гостите и контра през центъра на Христо Цветанов.
В началото на третия гейм Марек поведе с 2:0 след атака през центъра на Венци Трифонов и блокада на Венелин Кадънков, а след това с 4:1 след блок на разпределителя Гьорги Гьоргиев. Разликата се запази до първата техническа пауза, която дойде при 8:5 за дупничани след успешна атака на Кадънков. Последваха блокада на Венци Трифонов и грешка на "сините" - 10:5 и тайм-аут за Джузепе Лорицио и Левски. Въпреки това, резултатът стана 12:6 след ас на Венци Трифонов. Преднината на Марек стана 14:8 след контра блок-аут от втора линия на Кадънков. Действащите шампиони запазиха преднината си до 16:9 след грешка на Левски. Независимо от усилията на домакините, дупничани запазиха предимството си до 19:13 след поредна блокада на Венци Трифонов. Постепенно "сините" намалиха изоставането си до 21:17 след серия от силни сервиси на Симеон Александров. Въпреки тайм-аута за Найден Найденов, последваха два мощни аса на Александров и 21:19. Левски даже успя да изравни при 23:23 след атака в аут на Кадънков и силна контра на Смилен Мляков. Все пак Марек затвори гейма в своя полза при 26:24 след грешка от сервис на Александър Симеонов и атака в аут на опитния Христо Цветанов.

Четвъртата част стартира добре за Левски, които бързо дръпнаха с 3:0 след две атаки на Симеон Александров и грешка на Венелин Кадънков. Постепенно Марек изравни при 4:4 след блок-аут на Станислав Величков и аут на Александров. Играта продължи точка за точка до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за "сините" след блокада на Христо Цветанов. Двата тима продължиха равностойно до 10:10, след което дупничани поведоха с 11:10 след блокада на Величков. Разликата леко нарасна при 14:12 след ас на Борислав Апостолов. Независимо от тайм-аута за Джузепе Лорицио и Левски, второто прекъсване дойде при 16:13 за момчетата на Найден Найденов след отлична блокада на Кадънков. Резултатът стана 18:14 след мощна контра на Кадънков. Левски намали изоставането си до 20:18 след аут на Величков от гостите и контра на Александър Симеонов. Прекъсването, което поиска Найден Найденов, даде ефект и Марек без си върна преднината при 22:18 след грешка от сервис на Александров и силна контра на Георги Елчинов, след което спечелиха гейма с 25:21 след сервис в аут на влезлия като резерва за Левски Велизар Чернокожев, а с това мача с 3:1 и титлата за трети пореден път.
Най-полезен за новите-стари шампиони бе Венелин Кадънков с 19 точки (3 блока и 46% ефективност в атака), а Георги Елчинов добави 14 точки (3 блока, 1 ас, 48% ефективност в атака и 29% перфектно посрещанр) за успеха. За тима на Левски над всички бе Симеон Александров с 23 точки (3 блока, 2 аса, 55% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане), но и неговите усилия не помогнаха за победата.
Награждаване на Волейболният отбор на Марек Юнион Ивкони (Дупница)
ЛЕВСКИ БООЛ (СОФИЯ) - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) 1:3 (23:25, 26:24, 24:26, 21:25)
ЛЕВСКИ: Инослав Кърнич 1, Смилен Мляков 15, Симеон Александров 23, Александър Симеонов 19, Иван Латунов 10, Христо Цветанов 15 - Ивайло Лалов-либеро (Златко Кьосев, Денис Чавдаров, Велизар Чернокожев)
Старши-треньор: Джузепе Лорицио
МАРЕК: Гьорги Гьоргиев 5, Венелин Кадънков 19, Георги Елчинов 14, Станислав Величков 9, Борислав Апостолов 9, Венцислав Трифонов 11 - Мартин Божилов-либеро