"Перфектният" Байерн в амок - 0:3 срещу Дортмунд в Мюнхен (видео + галерия)

Шампионът Байерн (Мюнхен) допусна изненадващо крушение с 0:3 при домакинството си на Борусия (Дортмунд) в среща от 30-ия кръг на Бундеслигата. Хенрих Мхитарян (20'), Марко Ройс (49') и Йонас Хофман (56') поставиха баварците в неудобно положение, в което те не бяха попадали този сезон. Играчите в червено, които досега доминираха тотално, този път бяха надиграни по категоричен начин и то на собствения им "Алианц Арена", като така регистрираха първа загуба у дома през шампионата.

И докато за Байерн резултатът е без значение, то за отбора на Юрген Клоп това е поредна стъпка към сребърните медали и директно класиране за Шампионската лига. Освен това Борусия си върна за есенното 3:0 в полза на Байерн в Дортмунд. Така мюнхенци нямат победа над "жълто-черните" у дома за първенство вече в четири поредни мача. За последно Байерн надви вестфалци през февруари 2010 г., след което последваха три успеха за гостите и едно реми.

За разлика от предишния кръг, днес Джосеп Гуардиола заложи на титулярите си, като само Томас Мюлер, Жером Боатенг и Тони Кроос бяха на пейката. Пеп отново подреди своите в новата постройката, с която излезе и срещу Манчестър Юнайтед в сряда. При изнасянето на топката крайните защитници, Рафиня и Дейвид Алаба днес, действаха точно пред двамата централни бранители, а между тях беше Филип Лаам. Това доведе до присъствието на шестима футболисти в червено в халфовата линия, но и до голямо объркване. Промяната затрудни играчите, които цяло първо полувреме изпитваха проблеми в организирането на атаки, докато съперникът с лекота печелеше топката. Затова Байерн стигна до първото си опасно положение чак в 43-ата минута, но Марио Манджукич изпусна.

Байерн (Мюнхен) - Борусия (Дортмунд) 0:3

Изненада беше приготвил и Юрген Клоп, който не включи в 11-те си Роберт Левандовски. Бъдещият нападател на Байерн се появи на терена в 62-ата минута, когато всичко вече беше решено.

Липсата на изненада в играта на Байерн и силната преса на "жълто-черните" поставиха домакините в патова ситуация да не могат да застрашат Роман Вайденфелер. В същото време гостите с лекота действаха на контраатака и при една такава в 20-ата минута Мхитарян откри резултат. Арменецът, който се скъса да пропуска срещу Реал Мадрид през седмицата, този път демонстрира отлична ефективност и Дортмунд поведе с 1:0. Само две минути по-късно Мануел Нойер отрази коварен изстрел на Пиер-Емерик Обамеянг под гредата.

На почивката феновете на "Алианц Арена" изтръпнаха, когато стана ясно, че Нойер се е контузил и ще бъде заменен от 20-годишния Лукас Радер. Първоначалната информация е, че националният вратар има проблеми в прасеца, като се очаква повече информация.

За заелия мястото му Радер пък това беше дебют в Бундеслигата. Младокът обаче ще запомни с лошо този паметен ден в кариерата си, тъй като след само четири игрови минути Марко Ройс изстреля топката в мрежата му за 2:0 в полза на Борусия. В 56-ата минута нетипична грешка за отбраната на Байерн позволи на Хофман да вкара за 3:0.

Едва след това Гуардиола пусна Мюлер и Кроос, след което шампионите най-накрая заиграха по-силно. Между 71-ата и 74-ата минути Байерн имаше четири опасни положения, като топката почти не излизаше от половината на съперника. По-късно пропуск направи и Марио Гьотце, а гол на Манджукич с глава в 83-ата минута беше отменен заради засада.

При една от контраатаките си Борусия се размина с четвърто попадение чрез Обамеянг.

В последните секунди Рафиня от Байерн беше изгонен с директен червен картон за интервенция в лицето на Мхитарян.

Общо за първенеца този сезон това е пета загуба след още една от Дортмунд за Суперкупата на Германия, една от Манчестър Сити в Шампионската лига, една от Ред Бул Залцбург в контрола през зимата и тази от Аугсбург в предишния кръг в Бундеслигата.

Важните мачове за Байерн са тези в Шампионската лига и тези в турнира за Купата на Германия. Идната сряда отборът на Пеп приема Кайзерслаутерн в среща от полуфиналите на националната купа. За първенство пък остават сблъсъци с
Айнтрахт (Брауншвайг), Вердер (Бремен), Хамбургер ШФ и Щутгарт, като след финалната среща срещу "швабите" на 10 май тимът ще получи Салатиерата.

Борусия също е в битката за Купата, като в другия полуфинал приема Волфсбург, което означава, че вестфалци и баварци могат да се срещнат още веднъж. В Бундеслигата пък момчетата на Клоп трябва да отбраняват втората си позиция в мачове срещу Майнц 05, Байер (Леверкузен), Хофенхайм и Херта (Берлин).