Sportal.bg
Използвай App-а за
по-добро усещане
Отвори

Малките отбори във Ф1 продължават да настояват за таван на бюджета

Малките отбори във Ф1 продължават да настояват за таван на бюджета

Миналата година ФИА обяви, че през 2015-а в спорта ще навлезе таван на бюджетите и отборите ще трябва да свият сериозно разходите си до юни тази година. По-големите тимове във Формула 1 обаче организираха съпротива на това решение и миналата седмица президентът на Федерацията Жан Тод обяви, че се отказал от идеята.

Тази рязка промяна в настроението на ръководството на спорта събуди гнева на по-малките отбори, които настояват, че трябва да има някакъв контрол върху разходите особено във времена, когато по-бедните са на ръба на финансовите си възможности. Шефът на Заубер Мониша Калтенборн заяви, че не проумява защо ФИА се отказа от добрите си намерения за налагане на таван на бюджетите.

"Аз, като шеф на по-малък отбор, не мога да разбера защо се движим в тази посока след като всеки спорт трябва да бъде отговорен за начина, по който бизнесът се управлява. Мисля, че времената на: "щом нямаш парите, не го прави" отдавна са отминали. Размерите на разходите, които достигаме във Ф1, са необясними. Затова трябва да сме отговорни в тези икономически условия и да покажем, че правим разумен бизнес", коментира Калтенборн.

Заместник-шефът на Форс Индия Боб Фърнли заяви, че отборът му няма да спре да настоява за таван на бюджета. "Трябва постоянно да оказваме натиск в тази посока, защото както Форс Индия доказа, не се налага да продължаваш да харчиш, за да правиш добро шоу". Пилотът им Серхио Перес финишира трети в Гран при на Бахрейн след двата Мерцедеса и в класирането при конструкторите тимът е втори.

Фърнли смята, че намаляването на разходите може да се постигне и с по-добри спортни и технически правила, но няма да стане без задаване на горна граница. "Трябва да има и двете - и правила и контрол на разходите. Няма да си променим мнението по въпроса, защото трябва да направим отборите жизнеспособни в името на стабилността на спорта".

Калтенборн смята, че големите екипи играят политически игри с шефовете на спорта, заплашвайки, че ще напуснат Ф1, ако се наложат стриктни ограничения за разходите. Според Мониша ФИА трябва да е непреклонна в тази ситуация, най-малкото защото оттеглянето на някои тимове не би било чак толкова вредно за спорта. "Ако има хора, които заплашват да напуснат спорта, то те трябва да го направят. Тогава всички тези политически игри ще спрат и ще се появи възможност в спорта да влязат нови лица".

Повече информация за Формула 1 можете да прочетете на сайта formula1.sportal.bg

 

Последвайте каналите ни в:

Още от Моторни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти