Легендата Рикелме не можа да спаси Бока в последното си Суперкласико (видео+галерия)

Ривър Плейт победи с 2:1 Бока Хуниорс в поредното издание на аржентинското Суперкласико. Двата гранда от Буенос Айрес сътвориха вълнуващ двубой на "Ла Бомбонера", спечелен от гостите с гол на Рамиро Фунес Мори в 86-ата минута след груба грешка на вратаря на Бока Аугустин Ориол. По този начин Ривър постигна първи успех на стадиона на вечния враг след 10-годишна пауза. През 2004 година "милионерите" се наложиха с 1:0, като тогава гола вкара Фернандо Кавенаги, който и днес водеше атаката на тима.

Освен с крайния резултат, мачът ще се запомни и с това, че за последен път в дербито игра легендата на Бока Хуниорс Хуан Роман Рикелме. Гениалният плеймейкър вкара брилянтен гол от фаул, с който изравни в 69-ата минута, но съотборниците му не можаха да го зарадват с победа. Рикелме беше сменен в 83-ата минута, а малко по-късно падна и победното попадение на Фунес Мори.

Двубоят беше под въпрос заради проливния дъжд, който направи терена много тежък. Все пак, час преди началото главният съдия Нестор Питана прецени, че състоянието на тревната покривка не е толкова лошо и мачът може да cе играе.

Преди първия съдийски сигнал Рикелме се прегърна с наставника на Ривър Рамон Диас. Бившият аржентински национал беше решен на всичко, за да изведе Бока до победата в последното си дерби, но това не стана.

Сблъсъкът стартира двуостро и интересните ситуации се редуваха пред двете врати. Хуан Мануел Мартинес можеше да открие за Бока след центриране на Емилиано Инсуа, но ударът му беше спасен. Малко по-рано пропуск за Ривър Плейт направи Теофило Гутиерес.

След почивката темпото се вдигна и Кристиан Ербес беше близо до това да изведе Бока напред, но Марсело Бароверо се намеси стабилно. В 58-ата минута хубава комбинация между Гутиерес и Мануел Лансини завърши с техничен удар на последния и гол за гостите. Те имаха шанс и за второ попадение, но Кавенаги се подхлъзна малко преди да шутира.

Рикелме каза тежката си дума в 69-ата минута, когато с хирургическа точност насочи топката във вратата, пазена от Бароверо, и изравни. Домакините се хвърлиха с всички сили да търсят втори гол, но контрите на Ривър бяха опасни. Малко след смяната на Рикелме, който беше изпратен на крака от зрителите на "Ла Бомбонера", настъпи и развръзката. Ориол излезе неразчетено при едно центриране от корнер и беше изпреварен от Фунес Мори, който с глава донесе победата на "милионерите".

В класирането след 10-ия кръг на шампионата Клаусура Ривър е на 4-о място, но само на точка зад лидера Колон. Бока е на 12-а позиция, като изостава на 5 точки от големия си съперник.

БОКА ХУНИОРС - РИВЪР ПЛЕЙТ 1:2
0:1 Лансини (59)
1:1 Рикелме (69)
1:2 Фунес Мори (86)