Силен Белогорие пречупи Казийски и Халкбанк с 3:1 във финала на ШЛ

Шампионът на Русия Белогорие (Белгород) се оказа твърде силен за българската звезда Матей Казийски и съотборниците му от турския Халкбанк (Анкара), които са водени от българския треньор Радостин Стойчев, във финала на волейболната Шампионска лига. Възпитаниците на легендарния наставник Генадий Шипулин пречупиха и биха категорично Казийски и компания с 3:1 (25:18, 22:25, 25:16, 27:25) в големия финал от финалната четворка, игран тази вечер пред близо 7000 зрители в зала "Башкент" в турската столица Анкара.

Така отборът на Белогорие спечели титлата в най-силния европейски клубен турнир за трети път в своята история след 2003 и 2004 година. От друга страна Халкбанк пропусна възможността да стане първия турски тим печелил трофея ШЛ. По-рано днес полския Ястрежебски Вегиел (Ястрежебие-Здруй) завоюва бронзовите медали, след като надигра руския гранд Зенит (Казан) с 3:1 гейма.

Първият гейм на срещата започна по-добре за Халкбанк, които поведоха с 2:0 след грешки на италианския разпределител Драган Травица от сервис и на германския национал Георг Гроцер в атака от Белогорие. Постепенно руснаците успяха да изравнят при 5:5 след бърза атака през центъра и блокада на Александър Богомолов. Домакините веднага си върнаха преднината при 7:5 след атака на кубинския посрещач Османи Хуанторена и аут на Гроцер. Техническата пауза пък дойде при резултат 8:6 след сервис в аут на опитния Сергей Тетюхин от руския тим. Последва ново равенство при 8:8. Двата тима продължиха напълно равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за руснаците - 16:15 след отлична блокада на Дмитрий Илиних. Последваха нов блок и успешна контра на Илиних - 18:15 и тайм-аут за Радо Стойчев. Въпреки това, резултатът стана 21:15 след два силни аса на Тетюхин и блокада на Богомолов. В крайна сметка момчетата на Генадий Шипулин спокойно взеха гейма с 25:18 след блокада и силна контра на Дмитрий Мусерский.

В началото на втората част руският тим бързо дръпна с 3:1 след мощен ас на Дмитрий Мусерский и силна контра на Сергей Тетюхин. Постепенно Халкбанк успя да изравни при 5:5 след атака през центъра на Емре Батур и грешка на Георг Гроцер от Белогорие. Руснаците моментално си върнаха преднината при 8:5 след три последователни атаки блок-аут на Дмитрий Илиних. Последва блокада на Илиних и 9:5. Двата тима продължиха точка за точка до 12:8, след което домакините намалиха леко изоставането си до 12:10 след две грешки на Белогорие. Постепенно турците съумяха да изравнят при 15:15 след единична блокада на гръцкия диагонал Митар Джурич и ас на Османи Хуанторена и дори да поведат с 16:15 след контра блок-аут на Матей Казийски. Разликата постепенно нарасна до 21:17 след успешни контри на Казийски и Джурич и нова грешка в атака на Гроцер. Въпреки тайм-аута за Генадий Шипулин, преднината на Халкбанк стана 23:18 след силен ас на Казийски, след което без особени проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:22 след блок-аут на Хуанторена и изравниха на 1:1 гейма.

Третият гейм стартира напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Белогорие - 8:7 след контра през центъра на Дмитрий Мусерский. Последваха две грешки в атака на Митар Джурич и технично отиграване на Сергей Тетюхин - 11:7 и тайм-аут за Радо Стойчев. Независимо от тоова, резултатът стана 13:8 след атака в аут на Емре Батур. До втората техническа пауза разликата стана 16:10 след силна контра на Георг Гроцер. Преднината на Белогорие стана 20:12 след контра през центъра на Мусерский и отлична единична блокада на Гроцер, след което безпроблемно спечелиха гейма с убедителното 25:16 след блока-аут на Тетюхин и поведоха с 2:1.

Четвъртата част също започна равностойно до първата техническа пауза, която дойде при минимална преднина за Белогорие - 8:7 след грешка от сервис на Матей Казийски. Равностойната игра продължи до 9:9, след което Халкбанк дръпна с 11:9 след ас тип "чекмедже" на бразилския център Маурисио Де Соуса и силна контра на Митар Джурич. Въпреки тайм-аута за Генадий Шипулин и Белогорие, разликата леко се увеличи до 16:13 след успешна атака на Казийски. Преднината на момчетата на Радо Стойчев стана 22:17 след успешна атака и контра на Османи Хуанторена и блокада на Емре Батур. Постепенно Белогорие успя да изравни при 22:22 след блокада на Александър Богомолов, мощен ас на Сергей Тетюхин и контра на влезлия като резерва Сергей Багрей. Двата тима се "захапаха" в резултата до 25:25, но в крайна тимът на Шипулин измъкна гейма с 27:25 след атака и блокада на Георг Гроцер срещу Матей Казийски, а с това мача с 3:1 и титлата.

Звездата и капитан на Халкбанк Матей Казийски игра силно цял мач и стана втори по резултатност с 15 точки (1 блок, 1 ас, 54% ефективност в атака, 85% позитивно и 74% перфектно посрещане), а Митар Джурич добави 19 точки (1 блок и 51% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха. За тима на Белогорие Георг Гроцер (3 блока, 1 ас и 46% ефективност в атака) и Дмитрий Илиних (1 блок, 1 ас, 55% ефективност в атака, 70% позитивно и 20% перфектно посрещане) реализираха съответно 16 и 14 точки за победата.
ХАЛКБАНК: Рафаел Де Оливейра, Митар Джурич 19, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 15, Османи Хуанторена 12, Маурисио Де Соуса 4, Емре Батур 8 - Нури Сахин-либеро (Джан Айвазоолу, Хюсейн Коч, Бурутай Субашъ, Ресул Текелъ)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
БЕЛОГОРИЕ: Драган Травица 3, Георг Гроцер 16, Дмитрий Илиних 14, Сергей Тетюхин 13, Дмитрий Мусерский 13, Александър Богомолов 8 - Роман Брагин-либеро (Максим Пантелеймоненко 1, Александър Косарев, Тарас Хтей 1, Максим Жигалов, Сергей Багрей)
Старши-треньор: Генадий Шипулин.