Пиронкова отпадна, но се отърва от унизителна загуба

Първата ракета на България Цветана Пиронкова отпадна в третия кръг на турнира в Маями с награден фонд 5.4 милиона долара, след като отстъпи с 0:6, 2:6 срещу поставената под номер 5 в основната схема Анжелик Кербер (Германия). 26-годишната пловдивчанка все пак се измъкна и не допусна унизително поражение на нула, което бе съвсем реално, имайки предвид, че изоставаше с 0:6, 0:5. Все пак българката успя да върне един пробив в края на двубоя, след което да спечели и едно от подаванията си, записвайки по този начин два гейма в сметката си.

Днешният успех донесе на 9-ата в света Кербер чек за 51 730 долара и 120 точки за световната ранглиста, а на 1/8-финалите ще се изправи срещу победителката от двубоя между Екатерина Макарова (Русия) и Сара Ерани (Италия).

Кошмарът за Пиронкова започна още от самото начало на мача и тя не спечели нито едно от подаванията си в първия сет. Частта приключи след само 23 минути игра, като единствените две възможности за пробив пред българката бяха във втория гейм, но тя не се възползва. Във втория сет най-добрата ни тенисистка продължи да изпитва сериозни трудности при сервис геймовете си. Пиронкова така и не намираше начин да спечели подаванията си и изостана с 0:5 и във втората част. Все пак 47-ата в света българка не позволи да се стигне до унизително поражение. Цвети реализира пробив за 1:5, след което взе и единствения си сервис гейм в срещата за 2:5. В осмия гейм Пиронкова имаше три брейкпойнта при 40:0 и подаване на съперничката й, но Кербер се измъкна. 26-годишната германка стигна до мачбол в този гейм, но го пропиля. Последва нова възможност за пробив пред пловдивчанката, но и той бе отразен от Кербер. При втория си шанс да затвори мача германката не сбърка и така след 66 минути стигна до победата - 6:0, 6:2.

Това бе четвърти сблъсък между Цвети и Кербер и силите им вече са изравнени - 2:2 победи. Предишният мач между двете бе на финала в Сидни в началото на тази година, когато Пиронкова завоюва и първата в кариерата си титла от WTA.

Нито една от двете тенисистки не се отчете с ас днес. Българката остави в статистиката 2 двойни грешки, а Кербер - една. Пиронкова, която за първи път в кариерата си достига до третия кръг в Маями, си осигури чек за 27 685 и 65 точки за ранглистата.