Страхотен Цецо Соколов с 22 точки! Тренто ще завършат 4-ти в Серия А1 след 1:3 от Перуджа (СНИМКИ)

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, със сигурност ще завърши на 4-то място в редовния сезон на Серия А1. Възпитаниците на треньора Роберто Серниоти отстъпиха у дома на Сър Сейфти (Перуджа) с 1:3 (19:25, 19:25, 25:21, 19:25) в най-интересния мач от предпоследния 21-ви кръг, игран тази вечер в зала "Пала Тренто".

Така шампионите от Тренто ще завършат 4-ти в редовния сезон, като в момента имат 36 точки след 13 победи и 8 загуби и имат с 4 повече от 5-ия Бре Банка (Кунео). От друга страна волейболистите на Перуджа се "бетонираха" на 3-ото място като са с 45 точки след 16 победи и 5 загуби. В последния 22-ри кръг Цецо Соколов и съотборниците му са гости на Калцедония (Верона). Срещата е следващата неделя (23 март) от 19,00 часа българско време.

Първият гейм на срещата започна отлично за гостите от Перуджа, които бързо поведоха с 4:0 след две атаки на сръбския национал Неманя Петрич, блокада на Андреа Семенцато и ас на Симоне Бути. Въпреки тайм-аута за Роберто Серниоти и шампионите, разликата нарасна до 8:3 след грешка в атака на Цецо Соколов. Техническата пауза пък дойде при 12:6 за момчетата на Слободан Ковач след ас на Доре Дела Лунга. Независимо от усилията на шампионите от Тренто, Перуджа запази преднината си до 16:11 след поредна успешна атака на Петрич. Трентинци успяха да намалят до 17:14 след две блокади на капитана Емануеле Бирарели и Микеле Федрици. Перуджа си върнаха предимството при 20:15 след неразбирателство в тима на Тренто, след което спокойно взеха гейма при 25:19 след сервис в аут на домакините.

Втората част тръгна по същия начин и Перуджа поведоха със 7:4 и 9:5 като се възползваха от трудностите, които изпитваха шампионите в посрещане. Тренто намали изоставането си до 9:11 след няколко добри взаимодействия между американския разпределител Донълд Съксо и Цецо Соколов, но Перуджа веднага си върна преднината си при 16:10 след серия от силни отигравания на сръбската си звезда Александър Атанасийевич. Момчетата на Слободан Ковач продължиха да водят до 21:14, след което трентинци стопиха разликата до 21:17 след ас на Емануеле Бирарели и блокада на Микеле Федрици. Все пак гостите от Перуджа затвориха гейма отново при 25:19 в своя полза и поведоха с 2:0.

За началото на третия гейм Роберто Серниоти пусна в игра втория разпределител Джакомо Синтини и центъра Матео Бургщалер съответно вместо Донълд Съксо и аржентинския национал Себастиан Соле. Тренто поведе с 5:4 и 7:5 благодарение на Цецо Соколов, но Перуджа веднага обърна до 9:7 в своя полза. Разликата се запази до техническата пауза, която дойде при 12:10. Последваха нови силни изяви на българския диагонал и серия от 4 поредни негови точки за 16:14 за трентинци. Постепенно гостите от Перуджа успя да изравни при 19:19 след блокада на Андреа Семенцато, но шампионите веднага си върнаха преднината при 21:19 след поредна атака и блокада на Соколов. Тренто стигна и до геймбол при 24:20 след нова успешна атака на Цецо Соколов, след което без проблеми спечелиха гейма с 25:21 отново след атака на Соколов.

Четвъртата част също стартира по-добре за трентинци, които поведоха с 6:4, но веднага последва обрат и 8:6 за Перуджа след серия от силни сервиси на Неманя Петрич. Разликата стана 10:7, което накара Роберто Серниоти да замени Цецо Соколов с холандеца Кай Ван Дайк. Въпреки това, Перуджа увеличи преднината си до 16:11 благодарение на атаките на Петрич и играта на блокада на Андреа Семенцато. В крайна сметка воденият от Слободан Ковач тим спечели гейма с 25:19 след атака през центъра на Семенцато, а с това и мача с 3:1.

Цветан Соколов изигра поредния си страхотен мач за Тренто и бе над всички с 22 точки (50% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха. За тима на Перуджа сръбските национали Александър Атанасийевич (3 аса и 50% ефективност в атака) и Неманя Петрич (1 ас, 48% ефективност в атака, 72% позитивно и 28% перфектно посрещане) реализираха съответно 18 и 15 точки за победата.

ДИАТЕК (ТРЕНТО) - СЪР СЕЙФТИ (ПЕРУДЖА) 1:3 (19:25, 19:25, 25:21, 19:25)
ТРЕНТО: Донълд Съксо 1, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 22, Микеле Федрици 11, Антонио Де Паола 6, Себастиан Соле 3, Емануеле Бирарели 9 - Масимо Колачи-либеро (Себастиано Тей, Джакомо Синтини 1, Матео Бургщалер 2, Кай Ван Дайк 1)
Старши-треньор: Роберто Серниоти
ПЕРУДЖА: Адриано Паолучи 1, Александър Атанасийевич 18, Неманя Петрич 15, Доре Дела Лунга 11, Симоне Бути 4, Андреа Семенцато 12 - Андреа Джови-либеро (Константин Чупкович, Роко Бароне 6, Михайло Митич)
Старши-треньор: Слободан Ковач.