Ще се повтори ли историята ?

Ще успее ли Уругвай да повтори подвига си от световното първенсво по футбол през далечната 1950г, където грабва световната титла пред носа на обявения за суперфаворит и домакин отбор на Бразилия ? Мнозина не вярват това да се случи, особено след като Уругвай попадна , може би в най-тежката група за мондиала тази година. Както всяко световно първенство и на това няма да липсват драми и изненади , но може би погледите на аудиторията са насочени към група " D ", където жребия разпредели отборите на Уругвай , Коста Рика , Англия и Италия. Преди да анализираме възможностите на Уругвай да постигнат успех на това световно първенство искам да се върнем до втората им световна титла спечелена насред Рио де Женейро през 1950 г.
За световното първенство в Бразилия се класират 16 отбора , два от които отказват участие преди жребия , това са Шотландия и Турция. Скандалите и спорните решения преди и повреме на този мондиал не свършват до тук . На отборите на Германия и Япония им е забранено участието на този форум. Причината е Втората световна война ( предполага се , че причината е обявената от тях капитулация след края на войната). От Фифа намират само един заместник за първенството ( това е Франция ), която влиза на мястото на отказалите се Шотландия и Турция. След изтегления жребий отборът на Франция също се отказва от участие, причината е ,че организаторите на турнира отказват да преместят първите два мача от груповата фаза на френската селекция, където разстоянието между двата града , където трябва да се изиграят мачовете е 3000 км. Индия успява да се класира за мондиала , обаче отказва да пътува до Бразилия , защото от Фифа не разрешават на индийските футболисти да играят боси. Така отборите , които взимат участие остават тринадесет.
Тогава регламента на турнира е представлявал четири групи по четири отбора, които играят всеки срещу всеки , от които само победителят в групата се класира напред, а именно една финална група от четири отбора с мачове - всеки срещу всеки по един мач, а победителя става световен шампион. Отборът на Уругвай попада в последната група - номер 4 , където среща само един опонент в лицето на Боливия.Поради скандалните решения взети повреме на този форум , победителят от четвърта група е трябвало да се реши в един единствен мач. Уругвай постига най-голямата си победа на световно първенсто , те побеждават Боливия с 8:0 и така продължават напред за финалната група. Нападателят на Уругвай Оскар Мигес вкарва хеттрик. От първите три групи съответно успяват да се класират напред отборът домакин - Бразилия, както и националните гарнитури на Швеция и Испания. Отборът на Бразилия стига до финалната фаза малко скандално , тъй като преди последния си мач от предварителната група те изостават с една точка от отбора на Югославия и ги устройва единствено само победа в директния им мач между тях. Играчът на Югославия Райко Матич получава нелепа контузия преди началото на срещата с домакина Бразилия. Той получава тежък удър от метална греда в главата и е принуден да напусне стадиона минути преди мача. Реферът отказва да отложи мача и отборът на Югославия е принуден да изиграе този мач с десет души . Бразилия успяват да надделеят над опонента си с 2:0 и така малко спорно се класират за финалната четворка. Отборът на Уругвай показва голяма борбеност във финалната фаза и не без помоща на късмета , успява да грабне титлата В първият кръг Бразилия постига убедителна победа над отбора на Швеция с 7:1 , докато Уругвай достигат до равенство с отбора на Испания. На почивката Уругвай губи с 1:2 , но успява да изравни с гол на Варела в 73 минута.
Във вторият кръг отборът на Бразилия отново постига изключително сериозна победа над отбора на Испания - този път кариоките побеждават с 6:1. Уругвай има затруднения срещу другия си европейски опонент. На почивката отново губят с 1:2 , но този път стигат до победата с голове на Оскар Мигес в 77 и 85 минути.Краен резултат от срещата 3:2 за урусите.
В третия решаващ кръг се срещат Бразилия и Уругвай, двубой който трябва да реши , кой ще бъде световен шампион на четвъртият шампионат на планетата. Отборът на Бразилия води в класирането с четири точки, след него е този на Уругвай с три.Единствено победа дава световната титла в ръцете на Уругвай. Мача се играе на стадион " Маракана " в Рио де Женейро и събира рекордният брой зрители ( 199850 ) присъствали някога на футболен мач. Датата е 16 юли 1950 година, двата отбора не успяват да си вкарат гол през първото полувреме, но в началото на второто, точно в 47 минута на мача Уругвай инкасират гол - 1:0 за домакина, целият стадион е на крака, шума надвишава допустимият за човешкото ухо. В 66 минута Уругвай достигат до равенсто, но то е недостатъчно за тях, затова те продължават да атакуват и в 79 минута на мача смълчават бразилските фенове - 2:1 за Уругвай, което е и крайният резлутат. Урусите успяват да се изкачът на световния връх за втори път в своята история. Цяла Бразилия е в шок, дори организаторите забравят да връчат купата на победителя, при което се налага Жул Риме да слезе на терена и да изпълни церемонията.

С историята до тук... Сега да обърнем малко внимание за възможностите на Уругвай да направят нещо значимо на този мондиал. Има няколко фактора , на които ще обърна внимание:

1. Класиране за световното първенство - На Уругвай им се наложи да минат през ситото на допълнителните квалификации за да достигнат до тези финали. В квалификациите в зона Южна Америка те успяха да се доберът до заветното пето място , което им даваше право да спорят за място на финалите в интерконтиненталния плейоф срещу Йордания. В първия мач взеха категорична победа с 5:0 и така обезсмислиха реванша. Какви са изводите ? ( В тези квалификации в Южна Америка , всички класирали се отбори показаха висока класа, а отбора на Йордания на дали трябва да бъде някакво мерило за играта на Уругвай ).

2. Групата на смъртта - Уругвай попаднаха според мнозина в най-тежката група, където намериха място още два световни шампиона и отбора на Коста Рика , който се изявява като аутсайдер. Според мен предимството на Уругвай пред другите отбори е , че първият им мач е срещу северно американския отбор, където трябва да вземат задължителни 3 точки, които допълнително да ги стимулират към излизане от групата.

3. Следващата фаза - Имайки предвид, че ако се класират напред за осминафиналите там те ще срещнат съответно някои измежду отборите от група " C ", а именно: Колумбия, Гърция, Кот д`Ивоар и Япония, като всеки от тези отбори е по възможностите на урусите. Проблема идва в следващият етап - четвъртфинала, където ако фаворитите си вземат мачовете, тимът на Уругвай най-вероятно ще срещне домакина на мондиала или някой от двата финалиста от изминалото световно първенство.

4. Играчите - отборът на Уругвай има само няколко играча, които могат да се нарекът супер звезди, атмосферата в отбора е доста приповдигната и важното е , че играчите си вярват че могат да направят нещо значимо тази година. Нападателите играят доста нахъсано , като истински "кучета" са , готови да захапят противниковия отбор при всяка една отдала им се възможност.

За финал пожелавам на всички участници да се борят упорито и да забавляват с изявите си нас - неутралните фенове на футбола.