Историческа първа Купа на Италия за Златанов и Пиаченца (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният вицешампион на Италия Копра Елиор (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, спечелиха за исторически първи път Купата на страната. Момчетата на треньора Лука Монти биха категорично Сър Сейфти (Перуджа) с 3:0 (28:26, 25:21, 25:19) в големия финал от финалната четворка на турнира, играна тази вечер пред около 6000 зрители в зала "Пала Додза" в Болоня.

Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до 7:7, след което Пиаченца поведе с 9:7 след контра през центъра на Алесандро Фей и мощен ас на кубинския център Робертланди Симон. Последва ново равенство при 9:9 след сервис в аут на Симон и технична контра на опитния капитан на Перуджа Горан Вуйевич. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за "червено-белите вълци" - 12:11 след блок-аут на 40-годишния ветеран Самуеле Папи. Последваха две контри на германския национал Денис Калиберда и блокада на Фей и 15:11. Постепенно момчетата на сръбския треньор Слободан Ковач успяха да изравнят при 20:20 след блокада на сръбската звезда Александър Атанасийевич и аут на Ветори и дори поведоха с 22:20 след контра на Неманя Петрич и ас на Вуйевич. Прекъсването, което взе Лука Монти, даде ефект и Пиаченца моментално изравни при 22:22 след грешка на Перуджа и блокада на Калиберда. Двата тима се "захапаха" в резултата до 26:26, но в крайна сметка Пиаченца измъкна гейма с 28:26 след грешка при мрежата на Перуджа и ас на Симон.

В началото на втората част Пиаченца дръпна с 3:1 след грешка на Неманя Петрич от Перуджа и контра блок-аут на Денис Калиберда. Постепенно Перуджа изравни при 5:5 след атака на Петрич и аут на Самуеле Папи. Двата отбора продължиха равностойно до 10:10, след което "червено-белите вълци" поведоха отново с 12:10 след блокада и контра през центъра на Робертланди Симон. Последваха контра на Лука Ветори и атака в аут на Петрич и 14:10. Въпреки усилията на Перуджа, Пиаченца запази преднината си до 18:14 след атака през центъра на Алесандро Фей. Разликата се запази до 23:19 след блок на влезлия като резерва Лука Тенкати, след което вицешампионите на Италия спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:21 след нов блок на Фей.

И третият гейм стартира отлично за Пиаченца, които поведоха с 4:2 след страхотна блокада на Робертланди Симон и ас на Алесандро Фей. Разликата леко нарасна при 7:4 след отлична контра от втора линия на Лука Ветори. Техническото прекъсване пък дойде при 12:9 след поредна успешна атака на Ветори. "Червено-белите вълци" запазиха преднината си и даже я увеличиха до 18:14 след блокада на Фей, грешка при мрежата на Перуджа и нова контра на Ветори. Резултатът стана 20:15 след блок на Денис Калиберда, след което Пиаченца спечели гейма с 25:19 след нова успешна атака на Ветори, а с това мача с 3:0 и Купата на Италия.

Еър Злати отново не влезе в игра и остана на резервната скамейка. В негово отсъствие най-резултатен стана Лука Ветори с 16 точки (64% ефективност в атака), а Денис Калиберда (2 блока, 45% ефективност в атака и 39% перфектно посрещане) и Алесандро Фей (3 блока, 1 ас и 80% ефективност в атака) добавиха по 12 точки за победата. Фей пък бе определен и за най-полезен играч (MVP) на финалния турнир.

За тима на Перуджа сръбската звезда Александър Атанасийевич бе над всички с 18 точки (1 блок, 2 аса и 41% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.

КОПРА ЕЛИОР (ПИАЧЕНЦА) - СЪР СЕЙФТИ (ПЕРУДЖА) 3:0 (28:26, 25:21, 25:19)
ПИАЧЕНЦА: Лучано Де Чеко 2, Лука Ветори 16, Самуеле Папи 7, Денис Калиберда 12, Робертланди Симон 10, Алесандро Фей 2 - Давиде Мара-либеро (Лука Тенкати 1, Кевин Льо Ру 2, Лоренцо Смерили-либеро)
Старши-треньор: Лука Монти
ПЕРУДЖА: Адриано Паолучи, Александър Атанасийевич 18, Неманя Петрич 10, Горан Вуйевич 6, Симоне Бути 6, Андреа Семенцано 7 - Андреа Джови-либеро (Константин Чупкович 1, Михайло Митич 2, Доре Дела Лунга)
Старши-треньор: Слободан Ковач.

ГАЛЕРИЯ от финала: ПИАЧЕНЦА - ПЕРУДЖА 3:0 - ТУК!!!