Дунав взе бронза след победа над Левски

Отборът на Дунав 8806 (Русе) спечели бронзовите медали на турнира а Купата на България, който се провежда във Велико Търново, след като в малкия финал се наложи над Левски със 73:63 (21:12; 17:14; 14:18; 21:19).

Отличен двубой за русенки изигра Кристина Сантяго, която приключи с 28 точки, 9 борби и 5 асистенции, а Радостита Ст. Димитрова и Шанте Евънс допринесоха за успеха съответно с по 15 и 12 точки.

За „сините” над всички беше Виктория Стойчева – 19 точки, а Христина Иванова приключи с 14 точки.

Русенки стартираха добре срещата и успяха да поведат с 8:2 след успешни стрелби на Евънс и Сантяго, но отговорът на Левски не закъсня и равенството беше възстановено. До края на първата четвърт шампионките успяха да покажат по-висока концентрация при завършващата фаза на нападенията си и след серия от 13:4 се оттеглиха на кратка почивка при резултат 21:12 в тяхна полза.

Доминацията на Дунав продължи и през първите минути на втората част, а триото Димитрова-Евънс-Сантяго реализира нова серия за символичните домакини, с която разликата в резултата скочи до 15 точки за 27:12. Стефан Михайлов реагира с прекъсване, след което възпитаничките му коригираха представянето сии спряха устрема на русенки, но въпреки това, почивката след първото полувреме дойде при комфортна преднина на Дунав – 38:26.

В първите минути на второто полувреме играта вървеше кош за кош, което устройваше напълно възпитаничките на Георги Божков. Последваха минути на разменено надмощие, след като първо баскетболистките на Левски използваха максимално шансовете си и стопиха изоставанто си до само три точки, но след това отговорът на Дунав не закъсня, а тройка на Димитрова за русенки оформи и резултата преди началото на заключителния период – 52:44.

Христин Иванова  и Стойчева върнаха „сините” в играта след две успешни стрелби от далечно разстояние, но вместо да се възползват от подема, столичанки допуснаха няколко поредни грешки, които бяха моментално наказани от неудържимата Сантяго и разликата пак бе двуцифрена в полза на Дунав -  67:57. Това сякаш сломи столичанки, които така и не намериха нови сили за обрат и последния съдийски сигнал прозвуча при 73:63 в полза на Дунв 8806.

Дунав 8806 – Левски 73:63 (21:12; 17:14; 14:18; 21:19)

Дунав 8806: Костова 5, Шаренкапова 8, Евънс 12, Сантяго 28, Чиров 2, Кочева, Кордова, Коева 3, Димитрова 15

Левски: Попович 11, Нанева 2, Стойчева 19, Алън 6, Иванова 14, Димитрова 9, Костова 2