Италианска връзка

Италианска връзка

Волейболното ни първенство при мъжете наближава плейофната си фаза. От Нова година насам скорост набира Левски, проект рестартиран от Владимир Николов. На тренировка на "сините" се говори основно на италиански. Причината - треньорът Джузепе Лорицио, който от есента е начело на тима.  

През лятото на миналата година първоначалният план на Джузепе Лорицио беше да работи с българин в лицето на Виктор Йосифов, но едва ли италианецът си е представял, че ще води цял отбор у нас. След изненадващото спиране на финансирането в Кастелана специалистът се озова в България и застана начело на един от двата най-популярни спортни клуба в България – Левски.

"Решението да дойда в България не беше лесно с оглед на това, че трябваше да оставя семейството си в Италия. От чисто спортната страна ми хареса идеята на Владо Николов с проекта Левски за връщане на отбора сред най-добрите и с развиване на много млади състезатели. Преди да дойда в България знаех, че волейболът е спорт номер 1 при вас. Знам, че е много обичан, ползва се с много голяма обществена подкрепа. А това, че спортът е с такава популярност беше една допълнителна мотивация за моето решение. Тук се обръща много внимание, главно заради успехите на националния отбор. Пише се много за волейбол. В Италия във вестниците може да има по една колонка или максимум един материал за волейбол", разказва първите си впечатления Лорицио.

Началото за италианеца обаче е трудно и за това потвърждават центърът Христо Цветанов и диагоналът Смилен Мляков.


"Със сигурност на него не му е лесно, най-вече заради това, че не говори български. Не може да каже така нещата, че хората да го разберат. Винаги трябва някой да превежда, дори да говори и на английски. Ние се опитваме всячески да му помагаме", казва Цветанов.

Подобно е и мнението на Мляков: "В началото му беше много трудно, беше доста изненадан от много неща. Определено и нивото в България е доста западнало, което беше изненада за него. Но доста бързо се ориентира в нещата."

Идеята на Владимир Николов с привличането на Джузепе Лорицио, или както всички го наричат Пино, е да въведе европейския модел на работа на клубно ниво у нас. Нещо, което от години вече се прилага и в националния отбор.

"Италианската система е възможна, както се вижда и в националния отбор. Може би с леки изменения, защото българите сме малко трудни характери и трябва по-твърда ръка. Но пък и носим повече от италианците на напрежение", казва Мляков.

Наред със задължителната за нормален отбор работа с програмата "Дата волей", в клуба са ангажирани и физиотерапевтът на националния отбор Георги Биволарски, както и кондиционният треньор Алесио Караро, който прекарва по седмица в София всеки месец и следи за физическото състояние на играчите.

"Опитваме се да организираме нещата, хората от щаба ми са големи професионалисти и се стараем да вършим нещата както трябва. С Владо Николов се чуваме постоянно, по скайп, по телефона, решаваме проблемите и от дистанция, ако се наложи", разяснява Пино.


След трудното начало на годината за Левски и контузията на основния разпределител Георги Манчев тимът тръгна нагоре след Нова година. Със сериозен принос за възхода беше новият плеймейкър на тима - 35-годишният бивш хърватски национал Инослав Крънич. "Сините" са на полуфинал за Купата на България, вече трети в класирането на шампионата и според не малко специалисти са скритият фаворит за титлата.

Със заслуга за успешното представяне е, разбира се, и самият Пино. За това помага и фактът, че италианецът е на само отличен специалист, но и великолепен човек.

"Мога да кажа за него само положителни неща. Като човек е великолепен, голям психолог", смята Цветанов.

"Уникален човек, разбира и волейбола и е чудесен човек. Рядко се среща такава комбинация", добавя Мляков.

"Младите волейболисти трябва да разберат едно нещо. Че за да станеш добър състезател, трябват много жертви. И най-важното - трябва да работиш върху нещата, които не ти харесват, а не върху тези, които обичаш. Младоците обичат да забиват, защото е атрактивно, защото това е красотата на волейбола. Но за да станеш много добър, трябваш да можеш да играеш в защита, трябва да можеш да подаваш с две ръце отгоре или отдолу. Трябва да се работи върху качеството, а не върху количеството. И това младите трябва да го запомнят добре, за да настигнат своите идоли. И колкото повече момчета го разберат, толкова по-добри дни чакат националния ви отбор в бъдеще", разкрива спортната си психология Лорицио.

Работата на Пино в Левски чака своите резултати в турнира за Купата и плейофите на шампионата. Надеждите са годината му в България да помогне на поне няколко млади момчета да почерпят от арсенала на човек с дългогодишен опит в Италия и да развият още повече таланта си в бъдеще.

След края на разговора Пино Лорицио пък показва и талант в кулинарията, нещо съвсем типично за един италианец: "Сега ще ви направя спагети. Италиански спагети, с италиански сос, гарнирани с чери домати и маслини. За съжаление покрай работата ми нямам много време да готвя, този обяд е изключение."

ВИДЕО - ТУК!!!

news7.bg

Последвайте каналите ни в:

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти