Юношите на България повалиха Украйна

Юношеският национален отбор на България до 19 години започна с победа календарната 2014 г. "Лъвовете" спечелиха с 1:0 над Украйна, който също е част от тимовете, осигурили си място в елитния кръг квалификации за Евро 2014.

Селекционерът Александър Димитров даде шанс за изява на всички играчи, които бе събрал на лагер. Нашият състав започна силно и в 13-та минута Стивън Петков подаде към Кирил Десподов, който финтира защитник и от границата на наказателното поле отправи удар, спасен от Богдан Сарнавский.

60 секунди по-късно останаха съмнения за нарушение срещу Борислав Цонев в наказателното поле, но съдията Боян Славков прецени, че всичко е според правилата.

В 16-та минута пресата на България даде резултат, като Боби Цонев открадна топката от Тарас Качараба, само че стреля слабо и Сарнавский улови. 8 минути преди края на първото полувреме Петър Витанов бе ударен по лявото стъпало и бе заменен от Антонио Вутов. В 40-та минута настойчивостта на Борислав Цонев отново се оказа решаваща.

Играчът на Левски притисна вратаря Богдан Сарнавский, отне му топката и с шут с левия крак я прати под плонжа му за 1:0. Точно преди почивката Микита Адаменко изпълни пряк свободен удар, пращайки топката в долния десен ъгъл.

Капитанът Георги Китанов реагира отлично и изби в корнер, а това бе и единственото добро положение за украинците за първата част. В 57-та минута влезлият като резерва Преслав Петров видя, че Сарнавский е далече от голлинията и от центъра потърси прехвърлящ изстрел.

Топката кацна върху напречната греда за късмет на гостите. В 66-та минута Адаменко опита странична ножица, но не притесни Александър Любенов. 120 секунди след това атака с по едно докосване на Украйна позволи на Артьом Радченко да стреля. Любенов не трепна и спаси. В 70-та минута размяна на пасове между Радослав Цонев, Георг Василев и Антонио Вутов позволи на Владислав Мисяк да се откъсне по лявото крило.

Двама от нашия тим очакваха подаване на добри позиции, но острото центриране на Мисяк бе пресечено от Сарнавский. Шест минути преди края на срещата дойде и последният шанс в мача. Реян Даскалов изведе Георги Минчев очи в очи с резервата Роман Пидкивка, нападетялт на Литекс шутира ниско и вратарят се справи.

Следващият мач на България (U19) е на 2 април срещу Бивша югославска република Македония, а 21 дни по-късно гостуваме на Румъния в последна проверка преди елитните квалификации за Евро 2014, на които сме домакини.

Съставът на България (U19): Георги Китанов- капитан (46 - Александър Любенов), Стивън Петков (46 - Преслав Петров), Пламен Гълъбов (73 - Диян Иванов), Христофор Хубчев (65 - Васил Попов), Александър Василев (65 - Мики Орачев), Петър Витанов (37 - Антонио Вутов), Радослав Цонев (73 - Янис Карабельов), Станислав Дрянов (60 - Георги Минчев), Никола Колев (59 - Реян Даскалов), Борислав Цонев (46 - Георг Василев), Кирил Десподов (46 - Владислав Мисяк).